راهنما
1401/01/01
خالق ارژنگ

در سر تا سر تاریخ، پیامبران زیادی برای هدایت و تغییر و بهبود روش زندگی انسان ها از سمت خدا نازل شدن که هر کدوم در نقطه ای از این جهان بزرگ زاده شده بودن. اغلب ما فکر می کنیم تمام پیامبران زاده کشور های عربی مانند مصر و عربستان و ... هستند و تنها پیامبر ایرانی زرتشت نام داره، اما اینطور نیست! پیامبری به نام مانی در ایران وجود داشت که چندین سال کار هدایت و راهنمایی مردم ایران رو از جانب خدا بر عهده گرفته بود.

" مانی " پیامبر ایرانی، در تاریخ 14 آوریل 216 در دوران ساسانیان و اشکانیان در شهر تیسفون در بابل متولد و در تاریخ 2 مارس 274 هم درگذشت. مانی نه تنها به عنوان پیامبر، بلکه به عنوان فیلسوف، شاعر، نویسنده و پزشک نیز شناخته میشه. مانی یک ایرانی اصیل، زاده پدر و مادر ایرانی و بنیانگذار آیین "مانوی" هستش.

جالبه بدونید دین مانوی همچنین از کشور های اروپایی و چین هم دنبال کننده های زیادی داشت. مانی در رده بندی تاثیرگذار ترین اشخاص تاریخ که توسط مایکل هارت نوشته شده، رتبه ۸۳ رو داره!

این پیامبر رو همچنین به نام های "مانا" و "ماناگ" هم می شناسن. مانی در تاریخ زندگی پر بارش کتاب های متعددی مثل: شاپورگان، رازان، ارژنگ، کوان، گنج زندگان، انجیل زنده را هم نوشته.

شاید شنیده باشید که به مانی لقب پیامبر نقاش رو هم دادن ولی خب این صرفا لقب نیست و دلیل داره! کتاب ارژنگ که توسط مانی ایجاد شده دلیل این لقب رو به خوبی نمایان می کنه.

یکی از دلایل شهرت زیاد این کتاب این هستش که به صورت نقاشی ( مصور ) نوشته شده و در واقع مانی به وسیله این نقاشی ها دو جهان روشنی و تاریکی رو به تصویر کشیده! مانی به کمک این کتاب سعی کرده عقایدش رو درباره نظام خلقت بیان کنه؛ گفته شده که مانی قبل از به تصویر کشیدن این کتاب یک سال رو در غاری زندگی کرده و بعد از خلق این اثر مدعی شده که مثل سایر پیامبران این کتاب، کتاب آسمانی مانی هست. خیلی از افراد قدرت نقاشی مانی رو معجزه الهی اون به شمار میارن!

در آخر هم بگیم ایران توی تاریخ طولانی و اصیل خودش پر بوده از اشخاص و انسان هایی که تاثیر فوق العاده زیادی در جهان داشتن و انواعی از کار های مفید رو برای ایرانیان انجام دادن ولی متاسفانه برای مردم ( یا حداقل اکثر مردم ) ناشناخته هستن و شاید اسمشون رو هم نشنیده باشن. خوبه که در این مورد تحقیقاتی انجام بدیم و بدونیم که تاریخ ما ایرانی ها رو چه افرادی تشکیل دادن و چه مسیری رو طی کردیم.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول