راهنما
1401/01/01
نان به تنور نرفته

خوراک ما ایرانی ها به شدت عجیب است ، میگی نه؟ بیا از خارجی ها پرس و جو کنیم. مطمئن باشید اگر خارجی ها بفهمند که ما اگر غذا را با نان یا برنج نخوریم، سیر نمی شویم، دهانشان از تعجب باز می ماند. به نظر شما اگر بفهمند که در غذاهای آبکی مثل آبگوشت، نان را به اصطلاح تیلیت می کنیم، چه واکنشی نشان می دهند؟ به نظر من که کرک و پرشان می ریزد. حتی آنجا جالب تر می شود که بفهمند گاهی اوقات، آن نان خیس خورده در آب، آب گوشت را نیز لقمه می کنیم! چه شود!

در واقع نان و برنج قوت قالب ما ایرانیان هستند و همانطور که می دانید نان را از خمیر تهیه می کنند.

خمیر در واقع ترکیب آرد و آب است که برای استفاده از آن در تهیه نان و شیرینی، به آن مقداری خمیر مایه اضافه می کنند تا فرایند تخمیر در آن صورت پذیرد و ورم کند.

شنیده اید که می گویند " بی مایه فطیر است!" ؟ واقعیت دارد! به خمیری که بدون استفاده از خمیر مایه تهیه شود، فطیر می گویند.

در ادبیات فارسی، به موادی که از لحاظ ظاهری به خمیر شباهت داشته باشند نیز خمیر اطلاق می شود. به طور مثال خمیر دندان. حتی ناصر خسرو در بیتی از صفت خمیر برای آهن گداخته استفاده کرده است. خلاصه که خمیر دیگه اونقدر واضح و مبرهنه که نیاز نیست به توضیح و تفسیرش بپردازیم.
همیشه که کارتن های قدیمی مثل ژان وال ژان بدبخت که به خاطر یه قرص نان افتاد زندون رو پخش می کرد دنبال این می گشتیم کجا ازین نونا هست 😊بعید میدونم کسی نبوده که هوس اون نونای خوشگل و پف دارو نکرده باشه.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول