راهنما
1401/01/02
رود مرزی

در زبان ترکی آذربایجانی نام این رود آراز خوانده می‌شود، از کوه‌های منطقه آناتولی ترکیه سرچشمه می‌گیرد. این رود در سال 1813 میلادی بنا به عهدنامه گلستان به‌عنوان مرز بین‌المللی بین کشور ایران و روسیه مشخص گردید. رود ارس از دیرباز متعلق به ایران عزیزمان بوده است، رود ارس، رودخانه‌ای نسبتاً پرآب و خروشان است که از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه می‌گیرد.این رودخانه از مرز ترکیه، نخجوان جلفا و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا می‌ریزد. بعدها ایران و اتحاد شوروی با هم سدی در ناحیه پلدشت به نام سد ارس بنا کردند.رود ارس از مهم‌ترین رودهای ایران است که علاوه بر جذابیت ویژه گردشگری و تأثیرات مثبت اکوسیستمی، قابلیت مهمی از نظر ماهی‌های قابل صید دارد. ماهی‌های این رود حدود ده گونه می‌باشند که حدود ۶ نوع آنها نسبت به

دیگر ماهی‌های بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهی‌ها هستند. به همین جهت صید این ماهی‌ها بین ورزشکاران و ماهیگیران از ارزش بالایی برخوردار است. رودخانه ارس در منابع و اصطلاحات یونانیان و اروپائیان، آراکس ( ARAX ) و ارکساس و آراکسس ( ARAKSS ) بوده و از قدیم اِراسک و آراسک نامیده شده. برخی بر این باورند که ارس با دو رود پیشون و گیهون که در فصل دوم کتاب مقدس به آن اشاره شده مرتبط است. در قرآن کریم از قومی بنام اصحاب رس یاد شده که طبق کتاب عیون اخبار الرضا و روایتی از امام علی اصحاب رس قومی بودند که در حاشیه رود ارس زندگی می‌کرده و درخت صنوبر را عبادت می‌نمودند. اصحاب رس جزو اقوامی بودند که بر آنان عذاب نازل شد.در منابع عربی الّرس و در فارسی ارس و اَرس و در ترکی آراز و آراس و اَراز و اَرَز نام گرفته است.این رود خروشان که یکی از جاذبه های گردشگری کشورمان نیز هست در جوار کلیه شهر های مرزی شمال غرب کشورمان قرار گرفته و علاوه بر رونق آن شهرها محلی برای تفرج مردم شده است. خیلی از افراد طبیعت دوست تعطیلات خود را در کنار ارس  با موسیقی زیبای آذری میگذرانند و از فضای آنجا لذت میبرند که فضایی لذتبخش و فولکور را ایجاد می کند. این رود خروشان مرزی علاوه بر زیبایی خاصی که به آن منطقه داده  دیدنیهای اطرافش دارد که از قدمت بالایی برخوردار است.در بیشتر نقاط اطراف ارس بخصوص جلفا شاهد ژئوسایتها و مناطق تاریخی زیادی هستیم.

اما بازدید از ارس نیز زمان خاص خود را می طلبد. اگر می خواهید از هوای مطبوع و دلچسب این ناحیه لذت کافی را ببرید اواخر بهار زمان بسیار مناسبی است که بار وبندیل سفر را جمع کرده و خود را به آغوش طبیعت ارس برسانید.
منبع: نوزاد https://www.hamshahrionline.ir/news

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول