راهنما
1401/01/02
از توابع کاشان

یکی از خوبی های مکان های کوچیک می دونی چیه؟ فرقی نداره خونه باشه، شهر باشه، کشور باشه! اینه که چیزی گم نمیشه یا ناشناخته نمی مونه! مثلا کشورهای اروپایی کلا اندازه 1 استان ما هستن و همین باعث می شه همه نقاطشون معروف باشه. ولی توی ایران شهرای کوچیکی مثل راوند معمولا از دید پنهان می مونن و کسی اونا رو نمی شناسه.

راوند که اطراف کاشان هست و ناوند یا رهاوند هم می نویسنش، در مسیر اصلی جاده قم به کاشان قرار گرفته و اون قدیما دروازه ورود به شهر کاشان محسوب می شد. توی داستان های قدیمی ایرانی مثل داستان ضحاک هم اسم این شهر اومده و پسر ضحاک رو به این شهر نسبت دادن.

اسم راوند از تغییر و جهش اسم ناوند اومده که یعنی جای پر از آب و رهاوند هم که بالاتر گفتیم یعنی خیر و خوبی زیاد؛ علت نامگذاریش هم زیبایی و جذابیت بسیار زیادش هستش و پره از باغ و گل و بلبل و جوی آب و ... .

راوند هم از اون شهرای قدیمی ایران هست که تخمین زدن از دوران قبل از اسلام این شهر سکونتگاه مردم بوده ( از سکه های طلایی که در قلعه مورچه ( مورچان ) پیدا کردن اینو فهمیدن! ) و در کمال تاسف باید گفت که امروزه از اون قلعه فقط بخش هایی از دیوارش باقی مونده!

راوند جزو شهرای صنعتی تاریخ ایران هست که از اواخر دوره پهلوی دوم ( یعنی سال های 1320 تا 57 شمسی ) یه شهرک صنعتی با مساحت 38 هکتار تاسیس کردن و تا الان هم این شهرک در زمینه های نساجی، فرش بافی، ساخت ظروف چینی و کاشی فعالیت داشته و جزو قطب های اشتغال زایی ایران به حساب میاد.

یکی از مشهور ترین برند های فرش ایران هم که اسمش راوند کاشان – قطبی هست رو احتمالا می شناسید و باید گفت همونطور که از اسمش پیداست مال همین شهره. این برند ملی نه فقط توی ایران بلکه توی خیلی از کشور های جهان هم شناخته شده هست و جزو منابع درآمد دلاری ایران از  صادرات به حساب میاد.

از دیدنی های این شهر هم بخوایم بگیم بهتره اول به محله های قدیمیش اشاره کنیم که بافت بومی و محلی خیلی زیبایی دارن. محله های پاچنار، برباغ، تو ده و سرلت از محله های فدیمی راوند کاشان به حساب میان که سبک جذابی توی ساخت و ساز دارن.

 بعد از اون خانه منصوری های راوند می تونه گزینه خوبی برای بازدید باشه که حدود 1000 مترمربع مساحت داره و جزو زیبا ترین خونه های این شهر دیدنی محسوب می شه. این خونه در محله پاچنار قرار گرفته و توی 2 مرحله در دوران قاجار و پهلوی به دستان توانمند هنرمندان ایرانی ساخته شده و دارای 3 طبقه هستش.

مورد آخری هم که می خوام معرفی کنم آب انبار های راوند هستن که معروف ترینشون هم در پاچنار قرار داره. خیلی از آب انبار های این شهر نزدیک به 2 قرن قدمت دارن و به دوران قاجار بر می گردن.

خب امیدوارم شما هم روزی به این شهر کوچیک ولی دیدنی سفر کنید و هر چند زمان کوتاه ولی لذت بخشی رو در راوند سپری کنید. راوند برای یک تعطیلات 1-2 روزه آخر هفته می تونه مقصد بی نظیری باشه.

 منبع: https://ekashan.net

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول