راهنما
1401/01/02
از کشورهای قدیمی آسیای صغیر

با نگاه کردن به کشورهای آسیایی مخصوصا خاورمیانه، شاید فکر کنید با کشورهای نسبتا فقیری رو به رو هستید، اکثرا پیشرفت نکردن، توی فقر زندگی می کنن و تمدن زیادی ندارن. ولی نکته جالب اینجاست کلی از ثروت جهان توی همین مناطق خوابیده! کشور لیدی از کشورهای آسیای صغیر بودش، که ثروتمندترین کشور اون منطقه به حساب میومد!

پادشاهی لیدیه به پایتختی شهر سارد کشوری بود که ازش به عنوان پولدارترین کشور یاد می کردن؛ لیدیه جزو پادشاهی های باستانی عصر آهن به شمار می رفت که منطقه غرب آناتولی رو شامل می شد. اگه بخوایم روی نقشه امروزی بگیم، منطقش می شد استان های مرزی ازمیر و مانیسا توی ترکیه.

توی دورانی که این پادشاهی به گسترده ترین مساحت خودش رسیده بود، تمام مناطق آناتولی غربی رو شامل می شد. لیدی پادشاهانی به اسم گیگ ( یا گوگو )، کرزوس و ژیگس رو درون خودش دیده. پادشاهی لیدی توی قرن 7 قبل از میلاد مسیح، به دست یونایان فتح شد و اشغالش کردن که به واسطه همین، به همسایگی ایران رسیدن. توی دوران اشغال لیدی شهر هایی مثل استانبول پایه گذاری شدن. زبانی که اون دوران توی کشور لیدی مرسوم بود، زبان لیدیایی نام داشت که ترکیبی بود از زبان های هندی و اروپایی. چون دامنه وسعت زیادی نداشتن زبانشون هم توی قرن اول قبل از میلاد نابود شد.

توی دوره ای از تاریخ بین ایران و این حکومت درگیری هایی پیش اومد و با هم به جنگ پرداختن؛ پادشاه لیدی جهت مقابله با کوروش کبیر با پادشاه اسپارت که یکی از مهم ترین و قدرتمند ترین شهر های یونان بود عهدنامه بستن. توی اون دوران کوروش بزرگ با اقتدار و قدرت بالای خودش به شهر سارد حمله کرد و این شهر رو به قلمرو ایران افزود.

این حمله پایانی بود برای پادشاهی ثروتمند لیدی! با از دست رفتن پایتخت، حکومت لیدی سقوط کرد. پایتخت لیدی به دستان کوروش فتح می شه و پادشاه لیدی که اسمش کرزوس بود شکست رو قبول می کنه؛ در این دوره از تاریخ، اسم لیدی از نقشه جهان به کل محو می شه.

 منبع: http://www.shivaazimi-history.blogfa.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول