راهنما
1401/01/02
اثری از مترلینگ

ادبیات جهان رو معمولا با چند تا کشور مثل آمریکا و انگلستان و فرانسه و روسیه می شناسیم، این کشورها همشون خواستگاه نویسنده های بزرگی بودن که آثار اونا تا سال ها در اذهان عمومی باقی می مونه. اما یکی از کشورهای دیگه که چند نویسنده بزرگ رو به جهان عرضه کرده بلژیکه؛ از بلژیک نویسنده کتاب هوش گلها زاده شده، یعنی موریس مترلینگ.

موریس متولد سال 1862 در شهر گنت بلژیکه و از همون کودکی مشغول فراگیری زبان های آلمانی و فرانسوی و لاتین شد. موریس تحصیلات ابتدایی خودش رو در مدرسه سن بارب گذروند و بعدش برای یادگیری رشته حقوق، فلسفه و حشره شناسی! وارد دانشگاه شد.

او که استعداد بالایی در درساش داشت تونست با نمرات خوب فارغ التحصیل بشه و در سال 1884 عضو کانون وکلای دادگستری شهر کان بلژیک شد و بعد از اون هم تونست به عنوان رئیس این کانون ادامه فعالیت بده.

پرشی بزنیم به دوران هنری این نویسنده بلژیکی؛ در سال 1887 به فرانسه سفر کرد و این کشور شروعی بود برای خلق نوشته های موندگار موریس! وی در طول سال هایی که در فرانسه بود موفق شد 2 بار جایزه ادبیات نمایشی فرهنگستان زبان و ادبیات فرانسه رو برنده بشه و در سال 1911 هم جایزه ادبی نوبل رو دریافت کرد!

 از ویژگی های جالب موریس، حس میهن دوستی بالایش بود که به همین دلیل هم یکی از پیشنهاد های بزرگ زندگیش، یعنی در اومدن به عضویت فرهنگستان فرانسه رو رد کرد. زمانی که تونسته بود طرفدار های زیادی رو برای خودش جمع کنه و اوج محبوبیتش، بارش رو برای سفر به آمریکا بست و در سال 1920 تا پایان جنگ جهانی دوم و اشغال بلژیک در آمریکا موند.

سال 1907 رو می تونیم اوج شاهکار های این نویسنده بیان کنیم که نمایشنامه بی نظیر پرنده آبی رو منتشر کرد و توی مدت زمان کوتاهی به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شد. به واسطه این نوشته ها و محبوبیت زیاد، پادشاه بلژیک لقب اشرافی کنت رو به موریس اعطا کرد و پادشاه انگلستان هم کاخی برای وی ساخت و به او اهدا کرد!

 نوشته های مترلینگ حالت سمبولیسم داشت و شعر هایی که نوشته تا همین الان هم جزو شاهکار های ادبی جهان به شمار میاد. پایان راه زندگی موریس مترلینگ هم در سن 87 سالگی و سال 1949 بود که به دلیل اختلال حواس در یکی از تیمارستان های ویژه آمریکا بستری بود و همانجا هم بر اثر سکته قلبی، دار فانی رو وداع گفت.

 منبع: https://www.beytoote.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول