راهنما
1401/01/02
سلسله جبالی در آمریکای جنوبی

مردم برای سفر کردن معمولا یه جای خوش و آب و هوا و تفریحی رو انتخاب می کنن و کمتر کسایی هستن که مثلا بخوان به کوه های معروف جهان برن! بلندترین کوه جهان رو که احتمالا می شناسید، رشته کوه هیمالیا که قله اورست رو داره؛ اما طولانی ترین رشته کوه دنیا کدومه؟ طویل ترین رشته کوه جهان توی آمریکای جنوبی هستش به اسم آند.

رشته آند توی امتداد کرانه باختری آمریکای جنوبی واقع شده که پهناش توی بعضی قسمتا به 500 متر می رسه و میانگین ارتفاعش هم 4000 متره! همونطور که گفتیم این رشته کوه، طولانی ترین تو دنیاس و حدود 7000 کیلومتر ادامه داره!

این رشته کوه توی 7 کشور امتداد پیدا کرده که عبارت هستن از ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور، پرو، شیلی و آرژانتین. از اونجایی خیلی طولانیه خودش به چند تا رشته فرعی تقسیم شده و چند تا از فلات های مهم جهان هم توی آند قرار گرفتن؛ فلات هایی مثل آلتیپلانو که دومین فلات مرتفع جهان هم هستش. از لحاظ اقلیمی هم 3 قسمت اصلی داره که اسماشون: آند حاره ای، آند مرطوب و آند خشک هستش.

 مرتفع ترین جای دنیا که همون اورست باشه تو آسیا قرار گرفته، ولی اگه آسیا رو فاکتور بگیریم مرتفع ترین جای جهان میشه همین رشته کوه آند که بلند ترین قله اون آکونکاگوآ نام داره و ارتفاعش به 6961 متر می رسه؛ علاوه بر اون، بلند ترین آتشفشان های دنیا هم متعلق به آند هستن.

یه نکته جالب راجب آند بگم که توی سمت شمالی و جنوبی بعضی قسمتای این کوه داخل اقیانوس رفتن و تبدیل به جزیره شدن! توی قسمت جنوبی و منطقه پاتاگونیا تعداد زیادی جزیره وجود داره که همشون جزوی از این رشته کوه می شن!

آند از لحاظ تامین مواد غذایی هم خیلی اهمیت داره؛ توی هر خونه ای از مامانا بپرسید چند تا از مهم ترین مواد غذایی رو بگید، حتما از سیب زمینی و گوجه نام می برن 😊 این 2 محصول مهم از کوهپایه های رشته آند به عمل میان و اونجا بیش تر از 3000 گونه سیب زمینی رشد می کنن! برگ های کوکا هم جزوی از شیب های غربی آند هستن.

 در آخر هم به تنوع زیستی این رشته کوه اشاره کنیم؛ توی آند بیش تر از 600 گونه متفاوت از پستانداران، خزندگان و بیش تر از 400 گونه ماهی، 1700 گونه پرنده و بیش تر از 30000 گونه گیاهی کشف شدن که توی زمینه خودشون بی نظیر هستن. یکی از بزرگ ترین پرنده های جهان که اسمش کوندور هستش جزوی از همین رشته کوه محسوب می شه؛ وقتی کوندور بال های خودش رو باز می کنه عرضش به 3.5 متر میرسه و طول کلی پرنده هم تقریبا 120 سانتی متره!

اول متن گفتیم معمولا آدما به کوه سفر نمی کنن؛ اما رشته کوه های آند رو باید جزو محبوب ترین مناطق طبیعی برای گردشگری مردم جهان بدونیم که هر ساله توی تمام فصول افراد زیادی برای طبیعت گردی به این کوه سفر می کنن. شما هم اگه دنبال سفر جدید و تازه ای هستید، می تونید سفر به کوه های معروف جهان رو جزو برنامه هاتون بذارید!

 منبع: https://mojekooh.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول