راهنما
1401/01/02
از حروف الفبای یونانی

به زبان آوردن این کلمات، تصاویری باشکوه از پادشاهی باستان، با هنر و معماری بی‌گمانش تداعی می‌کند. یونان به نوعی مهد تربیت شخصیت های مهم تاریخ است. فیلسوفانی مانند افلاطون و سقراط، دانشمندانی مانند ارسطو و بقراط و رهبرانی مانند اسکندر مقدونی.

 حالا حتی اگر اهل مطالعه تاریخ یونان باشید، چقدر در مورد زبان یونانی می دانید؟ آیا می دانید که این اولین زبانی بود که از حروف صدادار در الفبای خود استفاده کرد؟ یا اینکه علامت سوال یونانی نقطه ویرگول است؟ پس تعلل نکنید و به خواندن ادامه دهید تا حقایق شگفت انگیز بیشتری در مورد زبان یونانی بیاموزید.

کلمه "الفبا" فارسی و "آلفابت" انگلیسی از دو حرف اول الفبای یونانی "آلفا" و "بتا" گرفته شده است. جالب است بدانید که الفبای اصلی یونانی حروف بزرگ و کوچک نداشت و اینها بعدها به آن اضافه شدند. بسیاری از حروف یونانی در الفبای آوایی بین المللی استفاده می شود.

 حقایقی عجیب راجع به الفبای یونانی

1.   کلمات یونانی دارای سه جنس هستند.
زبان یونانی نیز مانند آلمانی دارای سه جنسیت است: مذکر، مؤنث و خنثی. بنابراین، کلمه "the" می تواند به سه شکل باشد: در مذکر، o است. در فرم زنانه، η است. و در حالت خنثی «το» است.

2.   طولانی ترین کلمه ای که در ادبیات آمده یونانی است.

گفته می‌شود که طولانی‌ترین کلمه‌ای که تا به حال در ادبیات آمده است، در نمایشنامه‌ای که در سال 391 قبل از میلاد توسط نمایشنامه‌نویس یونانی آریستوفان نوشته شده است، یافت می‌شود. این کلمه دارای 171 حرف است و به یک غذای خیالی متشکل از چندین نوع مختلف گوشت اشاره دارد. اگر احساس شجاعت می کنید، سعی کنید آن را بدون اشتباه حتی با استفاده از گوگل ترنسلیت تلفظ کنید: یا خود خدا........

λοπαδοτεμαχοσελαχογαλεοκανιολειψανοδριμυποτριμματοσιλφιοκαραβομελιτοκατακεχυμενοκιχλεπικοσσυφοφαττοπεριστεραλεκτρυονοπτοκεφαλλιοκιγκλοπελειολαγῳοσιραιοβαφητραγανοπτερύγων

3.   حدود 12 درصد از کلمات انگلیسی از یونانی گرفته شده است.

یونانی به شدت الفبای انگلیسی را تحت تأثیر قرار داد، و به همین دلیل بسیاری از اصطلاحات فنی و علمی از یونانی (به ویژه پیشوندها) مشتق شده اند. برای مثال، ریاضیات "mathematics" ، نجوم   "astronomy" و زیست شناسی"biology"، ریشه یونانی دارند. علاوه بر این، تقریباً هر کلمه انگلیسی که با ph شروع می شود (به عنوان مثال، فلسفه، فوبیا، پدیده) از یونانی می آید.

4.   علامت سوال یونانی شبیه یک نقطه ویرگول است.

یونانی از الفبای متفاوتی در مقایسه با انگلیسی استفاده می کند و حتی علائم نگارشی آن متفاوت است! در واقع، علامت سؤال یونانی یک نقطه ویرگول (;) است و در انتهای سؤالات استفاده می شود.(جل الخالق)

5.   یونانی از راست به چپ نوشته می شد.

یونانی باستان، مانند عبری و عربی امروزی، از راست به چپ نوشته می شد. سپس یک دوره بوستروفدون را پشت سر گذاشت، به این معنی که خطوط متناوب بین راست به چپ و چپ به راست بود. امروزه فقط از چپ به راست نوشته می شود. بنابراین حتی اگر ایلیاد و ادیسه را از جلو به عقب خوانده باشید، می‌دانید که کدام نمایشنامه یونانی طولانی‌ترین کلمه‌ای را دارد که تا به حال در ادبیات آمده است!

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول