راهنما
1401/01/02
ناحيه ای در ترکستان افغانستان، دارای لعل معروف

کشورای اطراف ایران رو نگاه کنی پیش خودت میگی اونا چیز زیادی تو کشورشون ندارن و اکثرا یه کشور بدون پیشرفت و جنگ زده هستن! واقعیت هم تقریبا همینه، بیشتر کشور های اطراف ما دچار جنگ و فقر هستن ولی این معنیش این نیست که کشورای فقیر و نداری باشن! برای مثال یکی از بزرگترین منابع سنگ لعل جهان توی بدخش افغانستانه و این سنگ جزو قیمتی ترین سنگای دنیاست!

از لعل یکم براتون بگم بیشتر بدونید قضیه چیه! اول از همه اینکه آقا من از بچگی عاشق و شیفته ادبیات، مخصوصا شعر های شاعرای اصیل ایرانی مثل مولوی و حافظ بودم؛ همیشه یکی از بهترین درسام توی دوران تحصیل ادبیات بود (تعریف از خود نباشه، همیشه 20 بودم و تو کنکور هم 70 درصد زدمش :) ) حالا یبار سر زنگ ادبیات بودیم، شعر حافظ بود توی درسمون، یه مصرع بود: گفتم که نوش لعلت ما را به آرزو کشت! خب اینجا چیزی که پیداست اینه که حافظ دوست داشته طعم لب یار که البته و قطعا و 100 درصد خدا بوده 😊 رو بچشه. بعد معلممون اومد لعل رو معنی کرد سنگ قیمتی! بابا به پیر به پیغمبر نمی شه سنگ قیمتی رو چشید! سر کلاس کلی اعتراض کردم به این معنیش، زنگ که خورد منو کشوند یه گوشه، گفت حق با توعه! اینجا آرایه استعاره به کار رفته و لب یار به سنگ قیمتی که رنگش هم سرخ هستش تشبیه شده، ولی تو کلاس نمی شه اینو گفت!

حالا ما که گذشتیم، ولی بریم ببینیم سنگ لعل چیه؟ سنگ لعل خیلی شبیه هستش به گارنت ولی خب هم قیمتش بیشتره هم کیفیتش بالاتره، البته خیلی جاها که کلاغ رو رنگ می کنن جای طوطی می فروشن (می دونم جای طاووس می فروشن، به روم نیار حالا!) سنگ گارنت رو هم به جای لعل می فروشن! این سنگ گران بها خیلی هم طرفدار داره و درسته که اندازه یاقوت سرخ شناخته شده نیست، ولی خیلی ارزشمنده. خیلی از تاجرای سنگ های قیمتی دنبال این هستن که لعل پیدا کنن و اونو به قیمت گزافی بفروشن.

 یکمم از ویژگی های این سنگ بگیم؛ توی لغت نامه دهخدا سنگ لعل رو تعریف کرده سنگی که نازکه، سرخه، درخشانه و از یاقوت نرم تره! سنگ لعل متشکل هستش از آلومینات منیزیم و رنگ قرمزی که داره بخاطر وجود کروم و آهن هستش. لعل جزو سنگ های سخت هم به حساب میاد که درجه سختیش 8 موس هستش (جالبه بدونید الماس 10 و یاقوت 9 موس هستن)

البته سنگ لعل فقط به رنگ سرخ پیدا نمی شه و رنگ هایی مثل زرد و سبز و بنفش هم داره، ولی مرغوب ترین و گران بها ترین نوعش همون سرخ رنگشه. هرچقدر رنگش به سمت صورتی روشن بره و از سرخیش کم بشه، قیمتش هم افت پیدا می کنه (پس اگه یه روز یهو یه منبع سنگ لعل پیدا کردید، دنبال قرمزاش بگردید 😊)

 و جالبه بدونید یکی از بهترین منبع های سنگ لعل دنیا، ولایت بدخشان هستش که شمال شرقی افغانستان واقع شده. اون منطقه یکی از بهترین و غنی ترین منابع این سنگ هستش که بخاطر وجود معادن لعل بدخشان، طلا، لاجورد و زمرد توی جهان خیلی معروف شده!

آخر مطلبمون هم اشاره داشته باشیم به خواصی که از این سنگ برای بدن ذکر کردن؛ مهم ترین خاصیتی که لعل داره دور کردن خستگی و کوفتگی از بدن هستش. جدای از اون توی کتاب های باستانی ایران نوشته شده که سنگ لعل باعث می شه از سینه و دل درد رهایی پیدا کنید! همچنین طبق گفته برخی منابع توی درمان زردی صورت هم مفیده.

 منبع: https://sharafonline.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول