راهنما
1401/01/02
نام پسر گودرز در شاهنامه حضرت فردوسی

ایران توی تاریخ خودش چه تو واقعیت و چه داستان ها، همیشه پر بوده از دلاوران و اسطوره هایی که در پی دفاع از این مرز و بوم یا مردم بودن. شاهنامه به عنوان یکی از کتاب هایی که سرشار از داستان های حماسیه، انواعی از این شخصیت ها رو به رشته تحریر درآورده. شاید یکی از شخصیت های شاهنامه که زیاد شناخته شده نیست، شخصیت گیو پسر گودرز هستش.

داستان گیو شاهنامه رو باید یکی از زیباترین داستان ها به شمار آورد که دلاوری های زیادی رو از خودش نشون می ده. گیو فرزند گودرز و برادر بهرام هستش که رشادت

های این 2 توی شاهنامه فوق العاده زیبا به تصویر کشیده شده. گیو از سرشناس ترین پهلوان های ایرانیه که توی دوران حکومت کیکاووس و کیخسرو زندگی می کرده.

تبار و نژاد گیو از پدربزرگش کشواد به کاوه آهنگر می رسه و احتمالا شخصیتی از دوران اشکانیان بوده. گیو از طرفی داماد رستم هم به حساب میاد که با گشسپ ازدواج کرده بود. طبق داستان شاهنامه این مرد تنها یک پسر به اسم بیژن داشته و رابطه پدر و پسری بسیار احساسی داشتن. این روابط زیبا و عمیق باعث پر رنگ تر شدن و زیبا تر شدن شخصیت گیو شده.

داستان گیو توی شاهنامه در نهایت به جایی می رسه که اون به همراه 4 پهلوان دیگه به همراهی کیخسرو می پردازن تا اونو توی سفرش به سمت پرودگار همراهی کنن. مسیری که قرار بودن طی کنن به بلند ترین نقطه ممکن در کوه بود و کیخسرو به اونا هشدار داده بود فقط کسایی که دارای فر ایزدی باشن می تونن این راه رو طی کنن وگرنه به نابودی و نیستی میرسن! 5 پهلوان داستان کنار نمی کشن و همراه کیخسرو شروع می کنن به پیمودن مسیر ولی در آخر بعد از گذشتن کیخسرو به سمت عالم بالا، هر 5 پهلوان گرفتار برف و سرما شده و همونجا ناپدید می شن.

درسته که گیو رو یکی از پهلوانان و سپهسالاران ایران توی دوران پادشاهی کیخسرو و کیکاووس می دونن، ولی چهره ای که داشت معمولا همیشه زیر سایه گودرز و بیژن بودش و به همین دلیل هم شاید زیاد شناخته شده نباشه و شخصیتش هم چندان هویدا نباشه.

 در آخر هم اطلاعاتی تکمیلی از گیو رو بگیم؛ گیو زاده اردبیل بودش و به مرگیو یا لشکر شکن شهرت داشت. از مهم ترین نبرد هایی که انجام داد جنگ دوازده رخ و جنگ بزرگ کیخسرو هستن و توی برخی متون کهن ازش تحت عنوان ویو هم نام بردن.

 منبع: http://eghtesadgardan.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول