راهنما
1401/01/02
طایفه ای دلیر در غرب کشورمان

کشوری که ما داریم توش زندگی می کنیم تقریبا بیشتر از 1 میلیون 600 هزار کیلومتر مربع هستش و طبیعیه که توی همچین محیط وسیعی طایفه ها، اقوام و نژادهای مختلفی ساکن باشن. این مرز و بوم در طول تاریخ خودش خاندان های زیادی رو به خودش دیده که هر کدوم هم به نوعی توی مواقع مختلف شجاعت و دلیری از خودشون نشون دادن. از بزرگ ترین نژادهای ایران، لرها هستن که بیشتر توی غرب کشور دیده می شن.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که لرها دارن و مطالعات تاریخی و فرهنگی هم ثابتش می کنه، اینکه که قومیت لرها همیشه پیوستگی و نزدیکی زیادی با انواع اقوام ایرانی به خصوص پارس ها داشتن. لرها از قدیمی ترین قبایل آریایی ایران محسوب می شن که از دیرباز توی نواحی غرب و جنوب غربی و در امتداد دامنه های زاگرس سکونت داشتن.

خون گرمی و مهمان دوستی لر ها همیشه زبان زد بوده و همین الان هم لر ها و کرد ها همدیگر رو برادر خطاب می کنن. در طول تاریخ افراد زیادی اومدن و رفتن که سعی داشتن بین اقوام ایرانی اختلاف بندازن و با روش های مختلف کینه هر قوم رو توی دل قوم دیگه ای قرار بدن، قوم لر هم همیشه جزو قوم هایی بوده که به دلیل وسعت و شجاعت های زیاد، مورد هدف این افراد قرار می گرفته ولی هیچوقت موفق نشدن بین مردم ایران و مردم شریف لر کینه و عداوت ایجاد کنن.

 لرها قومشون به 2 دسته لر بزرگ و لر کوچک تقسیم می شه که لرهای بزرگ از ایل بختیاری و طوایف ممستی و بویر احمدی هستن و قوم لر کوچک هم متشکله از مردم لرستان، همدان و بخش هایی از ایلام. ریشه این تقسیم بندی هم بر می گرده به مسائل سیاسی تاریخ که کم کم وارد تقسیم بندی قومیتی شدش. منطقه های لر کوچک توی دوره قاجار شامل 2 بخش پیشکوه و پشتکوه می شدن که رود سیمره مرز اونا محسوب می شد ( پیشکوه مردم لرستان و لر های همدان بود و پشتکوه هم لر های استان ایلام )

 در نهایت چیزی که مهم و هویدا هستش اینه که همه ما مردم ایران زمین هستیم و فرقی نداره نژاد و تبار ما لر هستش، کرد، ترک، گیلک، بلوچ یا هر قوم دیگه ای. تمام ما صرف نظر از نژاد اول از همه انسان هستیم و بعد ایرانی و آریایی. مردم غیور ایران توی تمام نقاط کشور همیشه توی هر مشکلی به داد هم رسیدن و اتحاد خودشون رو جلوی بیگانگان نشون دادن. از شمال گلیک ها، جنوب عرب ها و غرب هم لر ها.

 منبع: https://safarzon.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول