راهنما
1401/01/02
سه دریاچه در کشورمان که یکی از آنها فعلت وسعت زیاد، آنرا دریا مینامند

استان فارس یکی از زیباترین استان ها و شهر شیراز از دیدنی ترین شهر های ایران است. جاذبه های گردشگری و طبیعی در سراسر استان فارس به صورت پراکنده وجود دارند. از تخت جمشید و پاسارگاد گرفته تا وکیل آباد، حافظیه، سعدیه و دریاچه مهارلو.

 این دریاچه ویژگی های خاص و بی نظیری دارد. رنگ صورتی و یا قرمز آن و مهاجرت فلامینگو ها به آن، از نکاتی است که باعث می شود، توجه توریست ها به آن جلب

شود. دلیل رنگ قرمز و صورتی این دریاچه،  وجود و رشد نوعی جلبک در آن است. آب این دریاچه تا حدودی آب سخت به حساب می آید و عناصر سدیم، منیزیم و سولفات سدیم را در دل خود دارد و در فصل های خشکسالی، یکی از کانسارهای بزرگ نمک ایران به حساب می آید.

لحظه آشنایی با تو کنار دریا! وای که چقدر قشنگ بود در آن غروب زیبا!

دریا به سوی ساحل موج رو روونه میکرد! نسیم و موج دریا موهامو شونه میکرد!

خاطرات شمال محاله یادم بره! اون همه شور و حال محاله یادم بره!

پنج شنبه، جمعه های تهرانی ها، بیشتر از اینکه تو تهران سپری شده باشه، تو شمال گذشته! جوجه کباب، نوشابه و دمپایی لا انگشتی ! حالا دلیلش چیه ؟ دریا {دریاچه} خزر، زیبایی و طبیعت قشنگ شمال کشور باعث میشه که تهرانی ها از هیج فرصتی برای شمال رفتن دریغ نکنن! کافیه حتی یک روز در هفته تعطیل شه تا نصف تهران مرخصی بگیرن و خودشونو برسونن شمال! اره، خاطرات شمال محاله یادم بره! کلوچه فومن، صنایع دستی، زیتون و غذاهای خوشمزه شمال کشور، خاطرات لب دریا و.....! چه کارها که این خزر و شمال با ما نکرده اند!

جدا از این بحث ها و شوخی، دریای خزر یکی از مهم ترین اِلمان های کشور ماست و علاوه بر شرایط ماهیگیری و استخراج گاز و نفت و... ، باعث شده که ما با کشورهای همسایه شمالی هم بتوانیم به تجارت بپردازیم و نقل و انتقال کالا را انجام دهیم.

 از دیگر دریاچه ها و جاذبه های گردشگری ایران، دریاچه ارومیه است. که دیگر چیزی از آن نمانده است! انقدر با ندانم کاری و سهل انگاری در رابطه با این دریاچه برخورد کردیم که سفره زیر زمینی اش کاملا از بین رفته و در حال حاضر این دریاچه در حال احتزار است و دارد نابود می شود. الا ایحال نیز دست به دامان ژاپنی ها شده ایم تا عصای دانش و خردشان را به خاک شور دریاچه بزنند تا شاید نتیجه بی سوادی های ما را چاره کنند و این دریاچه را دوباره احیا کنند. امیدواریم که ژاپنی ها با عصای موسی شان معجزه کنند و دوباره روزی برسد که دریاچه زیبای ارومیه را پر آب ببینیم.

منبع: متن تولیدی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول