راهنما
1401/01/02
از شهرهای مهم هلند

یکسری چیزا هستن تو یسری شهرا که اون چیزه از خود شهره خیلی معروف تره! (جملم سنگین بود، سس ماست!) مثلا چی؟ مثلا آثار باستانی بعضی شهرا یا بعضی از بندرها و تنگه ها که خودشون از شهرشون معروف ترن! توی اروپا هم مجتمعی وجود داره که حتما اسمشو شنیدید؛ دادگاه لاهه که توی شهر لاهه هستش ولی فکر کنم اصلا نمی دونستید اسم شهرش لاهه هستش! اگرم میدونستید باید بگم اسم شهرش لاهه نیست!!!

یه نکته جالبی رو همین اول کاری بهتون بگم که درسته شما اسم لاهه رو توی گوگل سرچ کنید عکسای جاذبه های گردشگریش میاد و کلی هم توضیحات، ولی اسم این شهر اصلا لاهه نیستش! در واقع توی هیچکدوم از منابع معتبر اسمی از لاهه برده نشده بلکه اسمش در واقع دن هاخ (Den Haag) هستش و توی منابع معتبر هم به این اسم ازش یاد شده! تو خود گوگل هم با گویش انگلیسی نوشته شده که The Hague هستش.

فهمیدیم اسم اصلیش دن هاخ هستش ولی چون با همون لاهه راحت تریم همونجوری صداش می کنیم! لاهه شهری هستش توی بخش غربی هلند که خیلی هم شهر مهمیه و یجورایی مرکز اداری هلند به حساب میاد. شاید براتون سوال باشه اصلا اسم لاهه از کجا اومده؟ لاهه (که La Haye نوشته می شه) یه کلمه فرانسوی هستش که توی زبان فارسی جایگزین اسم اصلیش شده و ما در اصل داریم از فرانسوی ها تقلید می کنیم میگیم لاهه (فارسی کیلی کم بلد هستیم). خود لاهه هم منشاش بر می گرده به سال 1806 میلادی که فرانسوی ها اومدن هلند رو اشغال کنن و به این اسم صداش کردن!

 یکم از این بحث اسمش دور بشیم و بریم سراغ اصل کاری؛ یعنی دیدنی های لاهه (دن هاخ!):

اول از همه کاخ صلح که یکی از زیباترین جاذبه هایی هستش که به دست انسان ساخته شده و توی این شهر قرار داره؛ کاخ صلح از آجر هایی قرمز رنگ و با نظمی خاص ساخته شده که ترکیبشون چشم های شما رو نوازش می کنه! توی این کاخ، دیوان بین المللی عدالت، آکادمی حقوق بین الملل و کتابخانه حقوق بین الملل قرار داره و کلا بین الملل هستش!

مورد بعدی پارک مادورودام هستش (که سر تایپ اسمش دهنم سرویس شد). پارک های مینیاتوری توی اروپا خیلی رایج هستن و از این مدل پارک ها زیاد هستش، این پارکم ( که نمی خوام دوباره اسمشو تایپ کنم ) توی این سبکه و دکور مینیمال و مینیاتوری جذابی داره.

 مورد آخر حرفمون هم تالار شوالیه ها هستش که به قرن 13 میلادی تعلق داره. این ساختمون قبل از تصرف توسط دولت بیمارستان بوده و از بازمونده های هنر گوتیک توی هلند به حساب میاد.

خلاصه که شهر دن هاخ که ما اونو به اشتباه لاهه می گیم خیلی جای قشنگ و جالبیه، دادگاه لاهه هم که معروف ترین چیز این شهره و چند مورد از ایرانیا هم برای دادخواهی اونجا رفتن. اگه روزی قصد سفر به هلند رو کردید این شهر هم می تونه برای بازدید 1 روزه خیلی مناسب و زیبا باشه.

 منبع: https://www.eligasht.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول