راهنما
1401/01/02
اثر شاتو بریان

نام فرانسه هميشه به عنوان مهد پرورش اشخاص هنرمند با سبك هاى قوى و در عين حال ایده های نو، در عرصه هنر و ادبیات می­درخشد.

 فرانسوا رنه دو شاتوبریان یکی از درخشان ترین افراد در  ادبیات فرانسه است. نویسنده، شاعر و سیاست‌مدار فرانسوی که  در سن ملو متولد گردید. او را  امروزه ما به عنوان بنیانگذار  مکتب رمانتیسیسم فرانسه  می‌شناسنیم مکتبی که بعدها ویکتور هوگو آن را به اوج رسانید. او شاعر و نویسنده ای احساسی و خیال پرداز است که شهرتش را  مدیون اشعار رومانتیک و نثر شاعرانه خویش است. آثار ادبی او که از شاهکارهای ادبیات فرانسه به شمار می روند؛ که دورن مایه­ای از احساسات عمیق او دارد که این احساسات با اعتقادات مذهبی و ذوق و سلیقه منحصر به فرد او در آمیخته شده است.

از معروف ترین آثار او می­توان مناظرات پس از مرگ، عشق و عفت، سفرنامه و موهبت آتشین مسیح را نام برد که کتاب‌های «رنه» و «بنی سراج» به آن پیوستگی دارند  و یک شاهکار ادبی بی نظیر  را باهم  تشکیل می‌دهند.

 کتاب «رنه» یکی از شاعرانه ترین داستان های ادبی  در تاریخ ادبیات فرانسه است. و هر کسی که این کتاب را می‌خواند مانند آن است که تاریخ زندگی رنه  را خوانده است به بیان دیگر این کتاب به نوعی تابلو زندگی شاتوبریان است. و آنچه که او در این کتاب به صورت یک افسانه خیالی به آن  پرداخته مجموعه اندیشه‌های شخصی او است. شاتوبریان رنه را به شیوه ای خلاقانه  و با استفاده از سبک تراژیک قرار دادن خویشتن در مقابل مدرنیته می نویسد.

 در اندیشه رنه همواره این تفکر جریان دارد" که نه می توان جامعه را عوض کرد و نه عالم انسانیت را، زیرا این بشر نیست که سازنده تاریخ است، بلکه سرنوشت و تصادف است که تاریخ ملل را بوجود می آورد و هیچگونه انقلاب یا تحولی قادر نیست که طبع آدمی را تغییر دهد."

منابع: مقاله شاتوبریان: صداقت یا ریاکاری در ایمان مذهبی؟، سایت ایران کتاب

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول