راهنما
1401/01/02
از سنگهای قیمتی

پریدوت سنگی که روزگاری گران‌بهاتر از الماس بوده و تاریخچه طولانی آن حاکی از این است که هزاران سال است به عنوان گوهری با ارزش استفاده میشود و در افسانه های کهن از آن به عنوان هدیه مادر طبیعت برای جشن گرفتن آفرینش دنیای جدید یاد می­شود.

پادشاهان و رهبران جهان از دیرباز از سنگ زبرجد در لباس هایشان استفاده می‌کنند زیرا آن را به عنوان نمادی می­دانند که برایشان عدالت، دانایی و شکوه به ارمغان می‌آورد.

تاریخچه ی زبرجد به مصر  باستان باز میگردد. که از آن زمان به عنوان جواهر با ارزش و گوهر ملی این کشور بوده است. از آنجایی که در زیر نور آفتاب، نور را به خود جذب میکند، آن را «گوهر خورشید» می­نامیدند و به آن احترام می­گذاشتند، و در افسانه‌هایشان آمده است جواهر مورد علاقه کلوپاترا، زبرجد بوده است.

سنگ زبرجد را به خاطر داشتن رنگ سبز درخشان در زیر نور، زمرد شب نیز می نامند. میزان رنگی بودن این سنگ ریشه در مقدار آهن موجود در آن دارد که هرچه مقدار آن بیشتر باشد این سنگ تیره تر و گرانبها تر می­گردد و طیف رنگی این گوهر باارزش می تواند از زرد تا زیتونی و به سمت سبز متمایل به قهوه ای نیز متغیر باشد.

 زبرجد  برخلاف سنگ های قیمتی دیگر طیف چند رنگی ندارد و به خاطر نوع ترکیب شیمیایی و شرایط تشکیل سختی که در اعماق زمین تحمل می­کند به صورت یک رنگ ثابت دیده می شود.

 بیشترین محل پیدایش این گوهر نادر و زیبا در کشور چکسلواکی، اتحاد جماهیر شوروی سابق ،معادن جزیره سنت جان در دریای سرخ ، برمه، استرالیا، برزیل و آفریقای جنوبی است.و  بزرگترین نگین این گوهرگرانبها از معدن جزیره سنت جان استخراج شده  که در حدود ۳۱۰ قیراط وزن دارد و هم اکنون در موزه ای در شهر واشنگتن نگهداری می شود.

زبرجد یکی از با ارزش‌ترین و گرانبهاترین سنگ‌هایی است که از دیرباز توسط پادشاهان و توسط افراد مذهبی مورد توجه و استفاده  قرار گرفته است. و امروزه اغلب افراد زبرجد را به عنوان نمادی برای از بین بردن شر و بدی و همچنین برای زینت و زیبایی مورد استفاده قرار می‌دهند.

منبع:جهان شیمی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول