راهنما
1401/01/02
نقاش هلندی

نقاش مشهور هلندی قرن هفدهم که آثارش دوران طلایی هلند را رقم زد و امروزه او را با القابی نظیر نقاش تاریکی‌ها و نقاش نور سایه میشناسیم، فردی که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نقاشان تاریخ هنر از او یاد می شود و ونگوگ بزرگ درباره او از لفظ جادوگر استفاده می­کند.

سبکی که رامبراند ابداع کننده اش بود به گونه ای بود که قسمت زیادی از نقاشی را در سایه پنهان می‌کرد. خودش درباره آن چنین می‌گوید: «در آثارش منبع نور به سرعت در مسیر حرکتش در نقاشی ضعیف می‌شود و نقاطی روشن و قسمت‌هایی از تاریکی عمیق را بر جای می‌گذارد.»

 رامبراند در دوران کاری خود هیچگاه  به یک حزب یا عقیده خاص متمایل نشد؛ و همواره از نظر او: «انسان مقدس ترین و مهمترین آفریده ها بود و فرقی ندارد که آدمی  چه فکر می کند، خواه اشتباه یا درست می اندیشد مهم اصل وجودی انسان می باشد که از منبع خیر و خوبی سر چشمه می گیرد». این خط فکری در آثار او جاری بود به طوری که شخصیتهای منفی و مثبت آثارش همیشه در کنار هم قرار میگرفتند؛ به گونه ای که حتی از پست ترین و منفورترین شخصیت های موجود در آثار و تابلو هایش احساس انزجاری به ببینده دست ندهد. نتیجه  این طرز فکر او را در تابلوهای بلعم پیامبر، طوبیت و همسرش آنا، مسیح در روستای امانوس و تبدیل کننده پول صراف به وضوح می­بینیم.

او در طول حیات خود آثار زیادی خلق کرد که برخی از آنها عناوین ماندگارتری پیدا کردند مانند: بازگشت پسر نافرمان، سران صنف پارچه‌فروش، شام در آمادئوس، سلاخ‌خانه، یعقوب در حال تبرک پسران یوسف، پرتره زوجی به نام اسحاق و ربکا، گشت شبانه، دانائه و ضیافت در بلشصرو ...

رامبراند دوران حیات خود مانند بسیاری ازهنرمندان آثارش مورد توجه قرار نگرفت و پس از مرگش ارزش واقعی هنرش مشخص شد. تا آنجا که امروز آثار رامبراند در معروف‌ترین موزه‌های جهان نگه‌داری و جزو گران‌ترین نقاشی‌های جهان قرار گرفته­ اند.

منابع: تصویر­گران پویااندیش، ایسنا

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول