راهنما
1401/01/02
لباس بانوان هندی

آسیا میزبان قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری  تا به امروز بوده است در شرق آن و جایی نزدیک به خاورمیانه، تمدنی با بیش از پنج هزار سال قدمت همچنان در جریان است تمدن هند.

صنعت مد و فشن در هند به عنوان  پدیده‌ای که با فرهنگ و تاریخ هند،  پیوند خورده و با وجود گذشت هزاران سال، پوشاک هندی قادر به حفط میراث و کاراکتر خود بوده است. در میان تمام لباس‌های هندی، این لبا‌س‌های زنانه  هندی هستند که  با رنگ‌های شادتر، طرح‌های پیچیده‌تر و ظرافت خود بیشتر به چشم می‌آیند.

یکی از مشهورترین انواع لباس هندی، ساری است،پوششی زنانه  و با رنگ ها و تزیینات زیبا و خیره کننده که قدمت آن به بیش از ۲۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد و یکی از قدیمی‌ترین لباس‌های هندی است. ساری لباسی است که فاصله طبقاتی نمی‌شناسد و این لباس بر تن اکثر زنان هندی دیده می‌شود. از شهروندان معمولی گرفته تا دیپلمات‌ها و سفیران. چه فقیر چه ثروتمند، ساری لباسی است که زنان هندی همیشه بر تن دارند. تنها تفاوتی که این میان دیده می‌شود این است که زنان ثروتمند، ساری‌هایی می‌پوشند. که آنها پارچه‌های مرغوب‌تر، طرح‌های ظریف‌تر و در کل کیفیت بهتری دارند.

قدیمی‌ترین ساری از سه تکه تشکیل می‌شد:

  • (آنتاریا) یک پارچه‌ی بلند که مانند لنگ به دور کمر پیچیده، اضافی آن تاب خورده و از لای پا به دور کمر فیکس می‌شد. چیزی بین دامن و شلوار.

  • (اوتاریا)یک پارچه‌ی بلند شبیه به شال که برای پوشاندن بالاتنه استفاده می‌شد. این قطعه به دور بالاتنه پیچیده و بر روی یک شانه قرار می‌گرفت.

  •  (استاناپاتا )تکه‌ای پارچه که به دور بالاتنه برای پوشاندن سینه‌ها بود.

جالب است که بدانید، در زبان سانسکریت (زبان باستانی هندی) ساری  پٌشاک نام داشت که همان پوشاک به فارسی است.

انواع مختلف و روش‌های مختلفی برای پوشیدن ساری وجود دارد دارد. به طوری که  ۸۰ روش متفاوت برای پیچیدن پارچه‌ی بلند یا همان اوتاریا وجود دارد هرکدام به استان‌ها، شهر‌ها و فرهنگ‌های مختلف در هند ربط دارند و به نوعی می‌توان گفت که هر شهری در هند، ساری خاص خود را دارد.

منبع: https://mag.sarak-co.com/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول