راهنما
1401/01/02
رود خوزستان

رودخانه‌ها مهم‌ترین چاکراه حیاتی طبیعت هستند و در طول تاریخ بشر، و تمدن‌های کهن در حواشی شان شکل گرفته‌ است. لرستان به لحاظ اقلیم و هواشناسی یک استان چهار فصل محسوب می‌شود. این تنوع، از شمال به جنوب و از شرق به غرب کاملاً محسوس است. از میان تمامی رودهایی که از این اقلیم سرچشمه میگیرند ، رود دز شاید شناخته‌شده‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها باشد. رودخانه ای که حتی نامش در فهرستی به عنوان زلال‌ترین رود جهان آمده است. رود دز از زاگرس از دو سرشاخه به نام

رودخانه‌های سزار و بختیاری سرچشمه می‌گیرد در جنوب شهرستان الیگودرز سرچشمه میگیرد و در ادامه مسیرش از شهرهای الیگودرز، اندیمشک، دزفول و شوشتر عبور کرده و در انتها این رودخانه شفاف، زلال و ابی رنگ در منطقه‌ای به نام بندقیر در جنوب شوشتر به رود کارون می‌پیوندد و در انجا آرام میگرد.و به همین سبب این رودخانه  نقش عمده‌ای شکل گیری کارون دارد.  

رود دز در مسیر خروشانش آبادی می آفریند و همچنین یک خط ساحلی زیبا در شهر دزفول ایجاد کرده است که محلی برای چشیدن طعم خنکای آن در گرما طاقت فرسای خوزستان است.در بخشهایی از رودخانه اسیابهای قدیمی و سازه های تاریخی  قرار گرفته اند.

و برروی این رود در شهر دزفول پلی به قدمت تاریخ قرار گرفته است؛ پل باستانی دزفول با 17 قرن قدمت، از قدیمی‌ترین پل‌های (بازسازی شده در زمان صفویه و قاجار) جهان است که در سال 263 میلادی به دستور شاپور اول ساسانی روی رودخانه دز ساخته شد. هم چنین بر روی این رودخانه ،سنگ بنای ساخت  سدهای بزرگی نهاده شده است ؛ که از مهمترین آنها  می‌توان به برنامه ساخت سد بختیاری در مرز استان خوزستان با استان لرستان و نیز به سد دز (ششمین سد بزرگ جهان در زمان ساخت) و سد تنظیمی در شهرستان دزفول اشاره کرد.و این رودخانه  چندین هزاره است که در اقتصاد  مردم خوزستان نقشی بسیار مهم داشته و دارد.

منبع: دیدنی های ایران

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول