راهنما
1401/01/02
شهر دریاچه ای در کشور ترکیه

 وان از شهرهای شرقی کشور ترکیه با  قدمتی که به حدود 5000 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. شهر وان در تاریخ پرفراز و نشیبش میزبان  پادشاهان و تمدن های بسیاری مانند اورارتویی ها، ارمنیان، تمدن روم شرقی، سلجوقیان و عثمانیان بوده است.

از مهمترین مناطق گردشگری و طبیعی این شهر تاریخی که محلی برای تشکیل حکومت ها در دوران های مختلف به سبب جزیره آکدامار که در آن جای گرفته است، بوده دریاچه وان است که اسم این شهر هم از نام همین دریاچه وام گرفته شده است. بر طبق افسانه ها نام  جزیره درون دریاچه زاییده ی عشق  مردی است که  دل در گرو عشق دختری داشت که در این جزیره زندگی می کرد و هر شب برای دیدن او با قایقش از دریاچه وان عبور می کرد. یک شب که مرد برای دیدن دختر با قایق از رودخانه عبور می کرد طوفان شدیدی شروع شد و قایق او را غرق کرد. مرد درحالی که غرق می شد نام دختر را که آختامار بود صدا می زد. گفته می شود که از آن زمان این جزیره را آختامار نامیده اند.

از دیگر دیدنی های این شهر پر عظمت میتوان به قلعه وان اشاره کردکه  قدمت آن به قرن هفتم تا نهم پیش از میلاد مسیح می رسد. قلعه وان بزرگترین قلعه سنگی ساخته شده از سنگ بازالت می باشد. در مجاورت این قلعه برجی به نام سردار وجود دارد که کتیبه هایی از زمان آعاز حکومت اورارتو بر روی آن قرار دارد. بر روی این کتیبه ها به دستور خشایار شاه بزرگ با سه زبان پارسی باستانی، بابلی و ایلامی در قرن پنجم پیش از میلاد نوشته شده است. درطول هزاران سال این کتیبه ها کاملا سالم باقیمانده اند.

اگر بخواهیم آثار به جای مانده از دل تاریخ را در شهر وان  بشماریم، بی شمارند اما از دیگر بناهای مهم آن کلیسای صلیب مقدس ،قلعه هوساپ ،قلعه چاووش تپه،بازمانده‌های شهر اسکی را می­توان نام برد

منبع: وبسایت کجارو 

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول