راهنما
1401/01/02
سرزمین هرکول باستانی

معابد عظیم پارتنون، آکروپولیس بر فراز شهر آتن، نشان می دهد. این کشور روزگاری خاستگاه برترین تمدن فرهنگی در جهان بوده است. کشوری که زادگاه اولین ها در

تاریخ است. فلسفه غرب (سقراط، افلاطون و ارسطو)، ادبیات (هومر و اودیسه)، ریاضیات (فیثاغورس و اقلیدس)، تاریخ (هرودوت)، درام (سوفوکل، اوریپیدس و ارسطوفان) و اولین بازیهای المپیک بوده و مفهوم  دموکراسی در جهان برای اولین بار در یونان با فعالیت دموکریتوس و لوسیپوس مطرح شد. الفبای لاتین از اینجا ریشه یافت و مفاهیم فیزیک و مهندسی توسط ارشمیدس، از این نقطه مطرح شد.

و پایتخت آن آتن ، شهری کوچک بر فراز و دامنه های تپه ای عظیم از صخره اکروپلیس به نوعی  تمدن یونان را به تصویر می‌کشد. میراث دوران تاریخی هنوز در این شهر مشهود است، معبد پارتنون،اکروپلیس، صومعه قرون وسطایی دافنی آثار رومی و بیزانس و... فقط گوشه ای از این تمدن عظیم را به نمایش میگذارد.  

شهری که در روزهای اوج یونان  در قرون ۵ و ۴ قبل از میلاد ، مردمش از بالاترین سطح تفکر، رفتار، سلایق و سبک ها برخوردار بودند و میراث گران بهایی از مفاهیم و نظرات را برای جوامع بشری برجای گذاشتند. مکانی که در روزگارانی دور سقراط در آن سخنوری ها نموده است، مردمان سده ۱۹ به آن حال و هوایی عاشقانه بخشیدند و هنوز کودکان در  مدارسش درباره هرکول و خدایان ۱۲ گانه یونانی کوه المپ می خوانند و می آموزند.

یونان مهد تمدن غرب بشمار می آید. و در علم و هنر و فلسفه آثار گرانبهایی برجا گذاشته است. آثار و اشیا به جا مانده از یونان باستان  نشان دهنده میراث فرهنگی غنی این کشور است. جامعه یونان سنت عهد باستان خود را حفظ کرده است. و به آن عمل می کنند. و هر جای این کشور که چشم بیاندازید، نشانه‌هایی از تاریخ گذشتگان را خواهید یافت.

منابع: لحظه آخر، کجارو

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول