راهنما
1401/01/02
کشوری در قاره آمریکا به مرکزیت جورج تاون

کشوری واقع در کنج شمال شرقی آمریکای جنوبی است. این کشور با سورینام، برزیل، ونزوئلا و اقیانوس اطلس مرز مشترک دارد و نام آن در زبان بومیان به معنای سرزمین

آب است. در تاریخچه این سرزمین همواره در سایه استعمار؛ ابتدا ۹ طایفه از سرخ پوستان زندگی می کردند. سپس در سال ۱۵۱۰،  وقتی اولین اروپائیان که دزدان دریایی بودند وارد این سرزمین شدند بنای استعمار را در آن بنانهاده شد و در سال ۱۵۸۱میلادی اسپانیایی‌ها گویان را مستعمره خود کردند. سپس هلندی‌ها در سال ۱۶۱۶م این کشور را از دست اسپانیایی‌ها آزاد کردند و مستعمره خویش ساختند. در سال ۱۶۴۳م فرانسوی‌ها بخش‌هایی از این کشور را مستعمره خویش کردند. با بالاگرفتن نزاع بین دو کشور استعماری و ورود بریتانیا به این درگیری، گویان به سه بخش تقسیم شد: گویان فرانسوی، گویان هلندی و گویان بریتانیایی. پس از استقلال گویان در سال ۱۹۶۶م، گویان بریتانیایی، به نام گویان شناخته شد؛ گویان فرانسوی بدون اینکه مستعمره باشد، گویان فرانسوی باقی ماند و گویان هلندی به سورینام تغییر نام یافت.

مهم ترین و زیباترین جاذبه طبیعی این کشور، به جرات می توان گفت آبشار کایتور است که از حیث زیبایی از آبشارهای نیگارا آنجل هم بالاتر است. این آبشار منحصر به­فرد در قلب  جنگلی بکر، قدیمی چون جواهری می درخشد و خودنمایی می کند. این آبشار ۲۲۶ متر ارتفاع دارد و جریان آبی که از آن می گذرد از قویترین جریان های آبی جهان محسوب می شود.

پایتخت و بزرگترین شهر گویان ، جورج تاون است. شهری که  با آن معماری های ویران شده، پارک های بهم ریخته و خیابان های پر جنب و جوشش در  میان آن همه جاذبه های تاریخی مربوط به دوران استعمار می درخشد. مهم ترین ساختمان های این شهر کلیسای سنت جورج با ان نمای سفید رنگش است که  معماری آن به سبک گوتیک است و به عنوان  بلندترین ساختمان چوبی در جهان شناخته می شود. این شهر به شب زنده داری معروف است و افراد بسیاری درآن ساعت  درشهر به گردش و وقت گذرانی مشغول اند.

منبع: همگردی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول