راهنما
1401/01/02
نام پادشاه کلده که بابل را بنا کرد

همه‌ی ما از کودکی داستان پادشاهی عظیم که به‌وسیله‌ی پشه‌ای کوچک به هلاکت رسید را در قالب مثل و قصه شنیده‌ایم ویکی از داستان‌های کهن در فرهنگ ما می­باشد.

نَمرود بن کَنعان پادشاه بابل که به روایتی از نوادگان نوح نبی است در دوره حضرت ابراهیم (ع) می‌زیست. او بت‌پرست بود و خود را خدا و مالک زمین می­دانست داستان ازآنجا شروع می‌شود که کاهنان پیش‌گویی کردند فرزندی به نام ابراهیم به دنیا خواهد آمد که با بت‌پرستی مبارزه و فرمانروایی نمرود را از بین خواهد برد، او دستور کشتن هر فرزند پسری که متولد می‌شد را صادر کرد، اما ابراهیم به‌صورت مخفیانه به دنیا آمد.

داستان تا آنجا پیش می‌رود که نمرود از حضرت ابراهیم را به سبب شکستن بت ها و مناظره نزد خود می­آورد و به دنبال شکست نمرود در مناظره با ابراهیم (ع) در حضور ساکنان بابل، نمرود تصمیم گرفت حضرت ابراهیم را به سبب شکستن بت‌ها و توهین به آنها به‌وسیله آتش مجازات کند و زمانی که نمرود معجزه سرد شدن آتش از سوی خدای یکتا را دید ابراهیم را آزاد کرد و تصمیم گرفت چهارهزار گاو برای خدا قربانی کند. حضرت ابراهیم قربانی او را بدون ایمان به خدای یکتا و دست برداشتن از ادعای خدایی غیرقابل‌پذیرش دانست. نمرود نیز بدون آنکه یکتاپرستی را قبول کند قربانی کرد.

در برخی از روایات تاریخی آمده که نمرود برای رفتن به آسمان و جنگ باخدا برجی بلند ساخت که ارتفاع آن به آسمان‌ها می‌رسید. این بنا که به برج بابل مشهور است

و در برخی منابع تاریخی نیز آمده است نمرود برای پیداکردن خدای ابراهیم و جنگ با او با استفاده از عقاب‌های پرورش داده شده به آسمان رفت. او در اثر ترس از ارتفاع زیاد و پیدانکردن خدا در آسمان بر زمین فرود آمد. در گزارش‌های تاریخی محل پرواز نمرود را بیت‌المقدس و محل فرودش را جبل الدخان ذکر کرده‌اند.

پس از ناامید شدن نمرود از یافتن خداوند در آسمان، فرشته‌ای به‌صورت انسان نزد نمرود آمد، او را نصیحت و به یکتاپرستی دعوت کرد و نمرود پادشاهی غیر از خودش را انکار کرد و سپاه خدا را به جنگ‌طلبید. فرشته به او سه روز فرصت داد تا سپاه خود را جمع کند. پس از سه روز به فرمان خدا پشه‌ها آمدند، سپاه نمرود را نیش زدند و به دنبال آن‌همه سپاهیان فرار کردند. پس از مدتی همان فرشته شکست سپاه نمرود را یادآور شد و دوباره ایمان به خدا را به او توصیه کرد و او را به هلاک شدن تهدید کرد. نمرود این بار نیز قبول نکرد. خداوند پشه‌ای را مأمور کرد. آن پشه از راه بینی وارد سر نمرود شد و او را به هلاکت رساند.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول