راهنما
1401/01/02
شهری در استان مرکزی

این شهر تاریخی در استان مرکزی و حد فاصل شهرهای قم، کاشان و دلیجان قرارگرفته است و در طول سال‌ها ترکیب آن تغییری نکرده و بافت قدیمی خود را که از بناهای قدیمی، کوچه‌های سنگ‌فرش، امامزاده‌ها و باغ‌ها تشکیل شده حفظ کرده است. سفر به شهر نراق  به نوعی سفر به شهر بادگیر‌ها است.

قدمت این شهرستان تاریخی بالغ بر 2000 سال است  و در مورد وجه تسمیه نام  این شهرستان به نراق، داستان های متعددی وجود دارد. گروهی براین باورند که نام نراق، دراصل نام ستاره‌ای است که بر این شهر گذاشته شده است. برخی نیز معتقدند که نام شهرستان نراق برگرفته از حروف درهم ریخته‌ قرآن است. تعداد دیگری نیز اذعان دارند که نراق از دو کلمه‌ «نر» به‌معنای «بلندی» و عراق به‌معنای «عراق فارس» یا «عراق عجم» گرفته شده است. در واقع «نرعراق» یعنی بلندی عراق عجم؛ چراکه در فلات مرکزی ایران، شهرستان نراق از طرف کاشان در مرتفع‌ترین منطقه قرار گرفته است. با گذشت زمان نرعراق به نراق تغییر یافته است.

این شهر که از سه جهت با کوه محصور گشته است در خود خانه‌های قدیمی، آب‌انبار‌ها، مساجد، امامزاده‌ها، بناها و آثار تاریخی متعددی را در کنار جاذبه‌های فوق‌العاده‌ طبیعی از جمله آبشارها، غار، چشمه و کوه‌های دیدنی‌ جای داده است که از مهمترین آنها میتوان به قلعه اُل (قلعه جنیان)، کاروانسرای شمس‌السلطنه،امامزاده یحیی، غار چال‌ نخجیر،امامزاده سلیمان،بازار قدیمی نراق،آب‌انبار حاج مهدی، مسجد جامع نراق،آبشار دره آبشتا،پناهگاه حیات وحش جاسب و... اشاره کرد.

نراق شهر بادگیرهاست و بادگیر همراه همیشگی معماری سنتی این شهر بوده است و آب‌انبار‌های این شهر یکی از شاهکارهای معماری به شمار می‌رود در نراق بیش از ۱۵ آسیاب آبی وجود دارد و در قدیم از نراق به عنوان شهر آسیاب‌ها هم نام برده‌اند .

سوغاتی نراق شیرینی به نام جوزغند است. این شیرینی با میوه هلو یا آلو و بادام، هل، مغز هسته زردآلو، شکر و خاک قند درست می شود و به گران ترین شیرینی ایران معروف است.

نراق شهریست که هنوز معماری اصیل ایرانی با صلابت خاص خود در پیچ و خم کوچه های تاریخی اش خودنمایی می کند.

منبع: وبسایت اتاقک

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول