راهنما
1401/01/02
اثری از فُنِلن

فرانسوا دوسالينْياك دولاموت فِنِلون، خطيب و نويسنده برجسته فرانسوي در اول ژانويه ۱۶۵۱م به دنيا آمد. از كودكي، در تقدیرش  تحصيل در رشته‏هاي علوم الهي رقم خورده بود و پس از پايان اين تحصيلات، در ۲۴ سالگي به مسلک كشيشان درآمد. فنلون سه سال بعد به رياست مدرسه كاتوليك‏هاي جديد در پاريس رسيد و در اين مقام وظيفه خود را با چنان درايت، ملايمت و نزاكتي انجام داد كه در جامعه به صورت شخصيتي ممتاز معرفي گشت.

مفاهیم آموزشی و آثار ادبی او تأثیری ماندگار بر فرهنگ فرانسه گذاشت مهمترین اثر او کتاب «تلماک» است  که در حقیقت تکمیل ادیسه هومر است و در آن ماجراهای تلماک را مورد بررسی قرار می دهد که بخش های از آن با  ادیسه هومر شباهت دارد و در بخش هایی به آن مطالب جدیدی افزوده است.

او هم چنین رساله‏اي در تربيت دختران انتشار داد كه در آن، اصول بسيار جديد تربيتي عرضه شده بود. اين رساله سودمندترين اثر درباره تعليم و تربيت است كه از قرن هفدهم ميلادي باقي مانده و الهام‏بخشِ متفكرانِ پس از فنلون نيز قرار گرفته است. فنلون كتابي با عنوان توضيح حِكَم قدّيسين را منتشر كرد. که در آن، ترك نفس، رياضت و عشق الهي را مبناي مذهب خود قرار داده و عشق محض به خدا را ، بدون انتظار هيچ گونه اجر و پاداش دنيوي و اخروي ، اصل اعتقاد مذهب دانسته است. این كتاب فنلون از جاذبه خارق‏العاده‏اي برخوردار بود اما اثري در مخالفت با مذهب به شمار آمد. از اين رو از جانب كليسا محكوم شد و به تبعيد رفت. وي چند سال بعد كتاب نامه‏ها را كه در آنْ به نوعی اصول عقايد خود را ، انتشار داد و بیشتر شامل نصحیت­ها و پند واندرزهایی درباره زهد و پارسایی بود.

 فنلون در مجالس وعظ و خطابه، سخنراني‏هاي بسيارجالب توجه ای ايراد مي‏كرد و در مقام رياست هيأت‏هاي تبليغي، زمينه را براي بسط مذهب كاتوليك در مناطق مختلف فراهم ساخت. آن چه در فنلونْ مردم را مجذوب خود مي‏ساخت، بيشترْ شخصيت او بود تا اصول عقايدش. وي شخصيتي حساس داشت و در عين حال جدي، با نزاكت و ادب دوست، ظريفْ طبع، بُردبار و طرفدار هنر و تئاتر بود.

منبع: مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول