راهنما
1401/01/02
نویسنده ایتالیایی کتاب یوزپلنگ

از یوزپلنگ به عنوان یکی از شاهکارهای ادبیات معاصر ایتالیا و به عنوان یک اثر استثنایی یاد میشود. این کتاب که پرخواننده‌ترین کتاب دوره پس از جنگ جهانی ایتالیاست به شرح وقایع زندگی یک شاهزاده سیسیلی «فابریتزیو سالینا» در زمان لشکرکشی گاریبالدی و سال‌های پس از آن می‌پردازد. زیبایی رمان در آمیختن واقعیات تاریخ با احساسات و شرح حال شخص نویسنده آن یوسپدی لامپه دوزا  می‌باشد. حس فناپذیری و مرگ معنا، محتوای اصلی این داستان را تشکیل می‌دهد.

این نویسنده ایتالیایی پس از شرکت در جنگ جهانی اول و اسارت به دست نیروهای اتریشی و پس از فراری معجزه آسا از آن، باقی عمر خود را در انزوا، در کشورهای مختلف زندگی کرد.

جوزپه تومازی دی لامپه دوزا  زمانی که در انزوای کامل بود یوزپلنگ را نوشت. یوزپلنگ پرچم و نماد خاندان پرنس فابرینزیو سالینا است که در واقع همان خاندانی است که نویسنده از آن برآمده و شخصیت اصلی هم یعنی پرنس سالینا، خود نویسنده یا یکی از اجداد اوست. و به نوعی ادای دین او به این خاندان و سبک زندگی اجدادی‌اش است.

این کتاب زمانی چاپ شد که او دیگر در این دنیا نبود و یوزپلنگ یک سال پس از مرگش توسط جورجو باسانی دیگر نویسنده ایتالیایی چاپ شد. او به خاطر این کتاب پس از مرگش شهرت و جوایز ادبی زیادی از جمله جایزه استرگا را کسب کرد. و در سال ۱۹۶۳ فیلمی از روی این رمان به کارگردانی ویسکونتی که خود او  هم ریشه در چنین خاندانی داشت، ساخته شد که این فیلم نیز موفق به دریافت نخل طلای کن شد.

یوزپلنگ که به بیان ساده، یک رمان ادبی تاریخی درباره دوران ارباب و رعیتی در سیسیل است، ظرف دو سال شصت و چهار بار در ایتالیا چاپ شد و به پرفروش ترین رمان پس از جنگ تبدیل شد.

منبع:وبلاگ میلۀ بدون پرچم

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول