راهنما
1401/01/02
برنده لهستانی نوبل ادبیات

رمان نویس لهستانی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۲۴ که درلهستان به دنیا امد. کسی که  پس از ناتمام گذاشتن تحصیلش و سفرهای فراوانش و تجربه شغل های مختلف؛ بلاخره تصمیم گرفت در یک روزنامه مشغول کارشود واین نقطه شروع دوران نویسندگی ولادیسلاو ریمونت بود.  او که در گذشته  با  نوشتن داستان های کوتاهش نقدهای مثبتی گرفته بود تصمیم گرفت اولین رمان خود را بنویسد.

دو رمان فریفتن و مخمرها اولین تجربه های او در این عرصه بودند و از این نقطه بود که ریمونت در زندگی حرفه ای خود به همه چیز دست یافت.

 برای ریمونت، حومه لهستان همان چیزی بود که طبیعت لهستان برای شوپن بود. منحصر به فرد و جادویی و مقدس و این موضوع را در دو اثر درخشان این نویسنده سرزمین موعود و دهقانان به خوبی به چشم میخورد دو کتابی که سالیان بعد از او به روی پرده رفتند آنجا هم در خشیدند.

او در کتاب سرزمین موعودش داستان تولد صنعت و بازرگانی در لهستان اواخر قرن نوزدهم بازگو میکند که حتی عنوان آن هم معنای طنزآلودی دارد؛ زیرا سراسر رمان حاکی از استثمار، شقاوت، بی‌ایمانی و سقوط افکار شریف و هتک حرمت آدمیان است.

 مهم‌ترین رمان ریمونت «دهقانان» است و این اثر بقدری درخشان بود که او به خاطر آن برنده  جایزه نوبل گشت کتابی که در آن وقایع غم‌انگیز در زندگی یک خانواده دهقان را به تصویر می‌کشد و به نوعی شاهکار این نویسنده لهستانی به حساب می‌آید.

 او به عنوان تنها نویسنده در ادبیات لهستان شناخنه می شود که جایزه نوبل ادبیات را ، آن هم در مبارزه با رقیبانی همچون استفان ژرومسکی و توماش دریافت کرده است و پس از او تاکنون هیچ نویسنده لهستانی به این مقام دست نیافته است و نام خود را در ادبیات جهان و این کشور جاودانه کرده­است.

 منبع:  encyclopedia-com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول