راهنما
1401/01/02
کارگردان فیلم زنده باد زاپاتا

همواره ایستادگی در برابر ظلم و عدالت‌خواهی مورد ستایش تمامی انسان‌ها بوده است. حق‌طلبی و ایستادگی در برابر ظلم جزو اساسی‌ترین ارزش‌های انسانی است و می‌توان گفت که هویت انسان‌های آزاده را پایه‌گذاری می‌کند. این ویژگی بنیادی را، الیا کازان در فیلم زنده‌باد زاپاتا! به زیبایی هرچه‌تمام‌تر به تصویر می‌کشد.

او در این فیلم شخصیتی آزادی خواه و حق طلب به نام زاپاتا را به مخاطب معرفی می‌کند. زاپاتا چندین بار در برابر پادشاهان ستمگر می‌ایستد و با ازخودگذشتگی سعی در تحقق عدالت اجتماعی برای همه ارکان جامعه را دارد.

 الین کازان قصد دارد تا در این فیلم به شکلی مفهومی و غیرمستقیم به مخاطب خود بفهماند، در اکثر موارد قدرت و توانمندی در حوزه‌های سیاسی و نظامی می‌تواند باعث فساد شود. او با استفاده از فیلمنامه‌ای قوی و تصویرگری بی‌نظیرش، سعی در بیدار کردن روحیه حق‌طلبی در مخاطب را دارد.

این فیلم مورد اقبال عمومی قرار گرفت و منتقدان و داوران جشنواره‌های فیلم‌سازی نیز هنر کارگردان و دست‌اندرکاران این فیلم را ستودند و این فیلم در بخش‌های متعددی از جمله بهترین بازیگر نقش اول مرد با بازی مارلون براندو، بهترین فیلمنامه با قلم جان اشتاین‌بک، بهترین کارگردانی هنری در مجموعه‌های هنری، بهترین موسیقی متن نامزد دریافت جایزه اسکار شد. آنتونی کویین نیز جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را برای بازی در این فیلم دریافت کرد. این فیلم در جشنواره کن نیز بسیار موفق بود. در این جشنواره، مارلون براندو جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد و الیا کازان نیز یکی از کاندیدهای دریافت جایزه بهترین کارگردانی بود.

الیا کازان در طول 94 سال عمر خود، آثار متعددی از خود به‌جای گذاشت که از بخشی از ساخته‌های او به‌عنوان شاهکارهای سینمای کلاسیک یاد می‌شود. اتوبوسی به نام هوس، در بارانداز، زنده‌باد زاپاتا و شرق بهشت تنها بخشی از آثار ماندگار او هستند. الیا کازان برای دو فیلم توافق مردان و بارانداز برنده جایزه اسکار کارگردانی شد. او در جشنواره کن نیز از تصاحب جایزه بی‌نصیب نماند و جایزه بهترین فیلم دراماتیک را برای فیلم شرق بهشت دریافت کرد. او چهار بار برای فیلم‌های توافق مردان، در بارانداز، عروسک بچه و آمریکا، آمریکا، برنده جایزه بهترین فیلم گلدن گلوب شد. از دیگر آثار او به شکوه علفزار اشاره کرد که به موضوعات منحرف‌کننده زندگی جوانان می‌پردازد.

باوجوداینکه برخی‌ها با او مشکل داشتند و او را یک خائن می‌دانستند، در سال ۱۹۹۹ جشنواره اسکار، با جایزه اسکار، دستاورد یک‌عمر تلاش هنری از او تقدیر به عمل آورد. او ۴ سال بعد از دریافت این جایزه درگذشت.

با وجود اقدامات فراوان و آثار متعدد، دوستداران و علاقه‌مندان به هنر هفتم همواره این کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده آمریکایی - یونانی را به‌عنوان کارگردان زنده‌باد زاپاتا می‌شناسند.

منبع: https://www.latimes.com/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول