راهنما
1401/01/02
رود اروپایی

رودهای متعدد و زیبایی در قاره اروپا وجود دارند. این رود ها در مواردی صخره ها را شکافته اند و با تشکیل آبشار ها، به وجود آوردن صحنه های خیره کننده در زیر پل ها و عبور از کنار کاخ ها و عمارت ها، به زیبایی قاره سبز افزوده اند. این رودخانه ها علاوه بر زیبایی که به محیط اطرافشان بخشیده اند ، نقش های مهم دیگری از جمله آبیاری کشاورزی ها، حمل و نقل و تامین شغل ماهی گیری داشته اند. از رودهای مهم اروپا می توان به ولگا ، دانوب ، رن { رون یا راین}، البه، سن، دن، تاگوس، آر و... اشاره کرد.

رودخانه با حدود ۱۳۲۰ کیلومتر طول یکی از بلند ترین و مهم ترین رودخانه های قاره سبز است. در لغت ، رن {راین ، رون} به معنای جاری شدن یا جاری بودن است. میانگین دبی آب این رودخانه ۲۹۰۰ متر مکعب بر ثانیه است.

رودخانه رن از کشور سوئیس سرچشمه میگیرد. در مسیرش از 6 کشور سوئیس ، اتریش ، هلند ، فرانسه ، آلمان و لیختن اشتاین عبور می کند. از مهم ترین شهر هایی که در مسیر این رود قرار دارند می توان به بازل ، مانهایم ، لودویگزهافن ، ویسبادن ، کلن ، ماینتز ، بن ، دوسلدورف ، آرنهایم و روتردام اشاره کرد.

رود رن از طریق دریاچه ژنو وارد کوهستان های جنوبی ژورا در فرانسه  می شود. لیون اولین شهری است که این رودخانه در فرانسه به آن می رسد و در این قسمت به رودخانه سائون می پیوندد سپس به سمت دره ورن در جنوب حرکت می کند. در این مسیر رودخانه های وین ، ولانس ، آوینیون و آرل به این رودخانه می پیوندند. در آخر نیز شاخه ای از رودخانه رن { رون} به دریای مدیترانه می ریزد. 

این رودخانه طولانی ترین رود کشور آلمان است و شهر هایی مثل استراسبورگ و کلن نیز کنار مسیر گذر این رود قرار دارند.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول