راهنما
1401/01/02
پایتخت کشور شکر

اکثر کشور های قاره آمریکا، تک محصولی هستند و با آن محصول شناخته می شوند. کوبا را به عنوان کشور شکر می شناسند و هاوانا پایتخت این کشور است. اما کوبا از این قاعده کلی تک محصولی و زندگی تحت تاثیر آمریکا مستثنی است و همواره عرصه اتفاقات عظیم و شاهد رخداد های موثری در طول تاریخ بوده است. در ادامه این مطلب می خواهیم با چند مورد از نکات ویژه کشور شکر آشنا شویم.

 اگر کره شمالی را که کلا پذیرای هیچ مسافر و گردشگری نیست کنار بگذاریم، کوبا تنها کشوری در دنیا است که مسافرت اتباع آمریکایی به آن  توسط دولت ایالات متحده محدود شده است و اتباع این کشور تنها با موافقت ویژه دولتی می توانند به کوبا سفر کنند. اما علی رغم مشکلات همیشگی میان ایالات متحده و کوبا ، ارنست همینگوی، نویسنده آمریکایی علاقه ویژه ای به این کشور داشت و مرتبا به این کشور سفر می کرد. او حتی شاهکار ادبیاتی خود، پیرمرد و دریا را در این کشور به رشته تحریردرآورد.

در قرون اخیر ، در کوبا شخصیت هایی معرفی شده اند که به عنوان نماد مبارزه با ابر قدرت ها به ویژه ایالات متحده شناخته می شوند. فیدل کاسترو کسی که است که در طول سالیان دراز کوشید تا در برابر امپریالیسم آمریکا بایستد و توانست جنبش ملی سازی کوبا را به عنوان رهبر جلو ببرد. اما از جهتی مخالفانش او را یک دیکتاتور می خوانند و او را عامل آوارگی یک میلیون کوبایی و تضعیف اقتصادی کشور خود می دانستند. دیگر شخصیت حماسی کوبا ، ارنستو چه گوارا است. هرگاه بخواهند شجاعت و درایت را به کسی نسبت بدهند می گویند شبیه چه گوارا شده ای. این دیپلمات ، پزشک ، چریک ، نظریه پرداز جنگی و انقلابی مارکسیست در حال حاضر یک نماد مبارزه در سرتاسر جهان است.

- با اینکه در حالت کلی از کوبا به عنوان یک کشور تک محصولی یاد می شود اما این کشور بخاطر سیگار برگ و ماشین های کلاسیک نیز معروف است و به علت داشتن مناظر طبیعی زیبا و جذاب، مقصدی محبوب در میان گردشگران است.

- نرخ سواد در این کشور به شدت بالاست و در حدود ۹۹.۸% می باشد که برای کشوری با شرایط اقتصادی سخت و فقر فراگیر ، کمی عجیب به نظر می رسد.

- یکی از عجیب ترین نکات در مورد کوبا ، این بود که به مدت شصت سال این کشور مثل کره شمالی ، خرید و نوشیدن کوکالا را قانونا ممنوع کرده بود. این قانون در سالیان گذشته ، برداشته شد و نوشیدن کوکاکولا قانونی شد!

می توان گفت کوبا بسیار به کره شمالی شبیه است و اشتراکات زیادی میان این دو کشور میتوان یافت. اینترنت آزاد در کوبا بسیار نایاب است و تخمین زده می شود که تنها پنج درصد از مردمان کوبا به اینترنت آزاد و بدون محدودیت دسترسی داشته باشند . سایر مردم از اینترنت فیلترشده حکومتی استفاده می کنند.

به عنوان آخرین نکته و عجیب ترین نکته می توان گفت ، مردم این کشور تا به حال بارش برف را در آسمان کشورشان ندیده اند. ازآخرین باری که در این کشور برف بارید ، ۲۴۰ سال گذشته است!

در کل این کشور بسیار عجیب و خاص است ، از شهرت بخاطر مقابله با آمریکا گرفته تا سیگار برگ و شکر!

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول