راهنما
1401/01/02
مخترع برزیلی کِشتی هدایت شونده

۹۹ درصد از افراد برادران رایت مخترعین هواپیما و پایه گذار هواپیما های فعلی می دانند اما پرواز برادران رایت استانداردهای مورد نیاز را نداشته است و مواردی مثل نظیر بلند شدن بدون کمک، پرواز عمومی با مسافت مشخص در برابر چشم کارشناسان و فرود ایمن رعایت نشده اند. اگر این ضوابط را برای انتهای قرن نوزدهم کافی و مهم بدانیم، برادرات رایت هیچکدام از این ها را رعایت نکرده اند. در سال ۱۹۰۶ اولین پرواز موتوردار جهان بدون هیچ کمکی برای پرواز توسط آلبرتو سانتوس دومون به نمایش گذاشته شد.

 آلبرتو سانتوس دومون فردی ثروتمند ، رویاپرداز و بلند پرواز بود. با توجه به علاقه اش تجهیزات پروازی ، کشتی های هوایی و هواپیما ها تصمیم می گیرد تا درآمد و ثروت خانوادگی حاصل از کشت و عرضه قهوه را در این حوزه هزینه کند. نقل است که او در پاریس با کشتی هوایی شخصی اش مسافت هایی را میپیموده و در مقصد کشتی اش را به تیر چراغ می بسته!

او در سال ۱۹۰۱ بابت هدایت یک کشتی هوایی موتوردار در اطراف برج ایفل جایزه ویژه هوانوردی را تصاحب کرد. این جرقه ای در فکر او بود تا پرواز با تجهیزات سنگین تر از هوا را نیز امتحان کند. او در سال ۱۹۰۶ در پاریس و در برابر چشم همگان مسافت ۶۰ متر را با هواپیما دوباله ۱۴-بیس خود پیمود و اولین پرواز موتوردار جهان را به نام خودش ثبت کرد. طولی نکشید تا این رکورد را با مسافت ۲۲۰ متر بهبود بخشید.

در افتتاحیه المپیک ۲۰۱۶ برزیل ، هیات برگزارکننده با اجرای نمایشی سعی کرد تا جهانیان را با این مخترع آشنا کند. بنا به گفته کمیته برگزاری المپیک ریو ، این نام سانتوس دومون برزیلی است که باید به عنوان مخترع اصلی هواپیما های امروزی مطرح باشد نه برادران رایت. در این نمایش شخصی با گریم آلبرتو سانتوس دومون هواپیمای دو باله قدیمی را به پرواز در آورد. این نمایش و این ادعا ، باعث تعجب همگان شد.

این بود سرگذشت اجمالی زندگی آلبرتو سانتوس دومون!

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول