راهنما
1401/01/02
رود مرزی

یکی از محل های مناقشه کشورمان با همایسگان شمالی و شمال غربی و مرز سیاسی – جغرافیایی ایران ، ترکیه ، روسیه و ارمنستان ، رودخانه زیبا و خروشان ارس است. این رودخانه در معاهده های زمان قاجار ، به عنوان مرز ایران با روسیه انتخاب شد.

چندی پیش اردوغان، رییس جمهور ترکیه با خواندن شعری از ارس سعی در تحریک مردم آذربایجان ایران داشت اما زهی خیال باطل! مردمان با غیرت آذربایجانِ ایران همواره خود را بخشی از جانِ ایران می دانند و محال است که سودای جدایی و پیوستن به کشورهای دیگر را در سر داشته باشند. آرزوی چند تکه شدن ایران، آرزویی است که دشمنان این مرز و بوم با خود به گور خواهند برد. آن شعر توهین آمیز و خصومت آور را با یک بیت زیبا از لسان الغیب، حافظ شیرازی پاسخ می دهیم:

ای صبا گر بگذری بر ساحل رود ارس

                            بوسه زن بر خاک آن وادی و مشکین کن نفس

                                                                                        {حافظ}

اگر دوست دارید رودخانه ارس را ببینید بهتر است در فصول بهار و تابستان به شهر جلفا بروید. این شهر علاوه بر دسترسی خوب و مناسب به رود ارس، دارای کلیساها و مناظر طبیعی زیبا است. همچنین می توانید از بازارچه های مرزی نیز خرید و دیدن کنید. این رودخانه سومین رود بزرگ ایران است و از استان های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی نیز می گذرد. این روخانه در جلفا بیشترین پهنای خود را دارد. این پهنا در حدود 400 متر و عمق 4 متر می باشد. این رودخانه علاوه بر جاذبه گردشگری و سیاحتی و تاثیر مثبت اکوسیستمی، جنبه گردشگری ماهیگیری نیز دارد و سالیانه گردشگران زیادی قلاب به دست به سمت رودخانه ارس می روند. میزان آبدهی این رود ۵۷۰۰ میلیون متر مکعب در سال است و حداکثر دبی سرریزها به ۳۵۰۰ متر مکعب تخلیه در ثانیه است به طوری که بیشتر اراضی سست را کنده و ساحل آن به طرف ایران پیشروی می‌کند.

 

منبع: https://en.irna.ir/

http://strati.az/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول