راهنما
1401/01/02
شهری در استان فارس

استان فارس یکی از جذاب ترین استان های ایران است. مشخصه های این شهر هر ایرانی را مدهوش تاریخچه اش می کند. از مقبره حافظ و سعدی گرفته تا پاسارگاد و تخت جمشید. این استان علاوه بر شهر شیراز، شهرهای زیبا و جالب توجه دیگری نیز دارد. شهر لار، یکی از شهرهای این استان است. این شهر در قسمت جنوب شرقی استان فارس قرار دارد و بیشتر به بندرعباس نزدیک است تا شیراز. این شهر با جمعیتی در حدود ۷۰ هزار نفر، نهمین شهر پرجمعیت استان و پنجمین شهر پر جمعیت نیمه جنوبی کشور است. این شهرستان به شهر بدون کوچه معروف است.

 لار ، شهر بدون کوچه

در این مورد می گویند که نام این شهر از نام پهلوان باستانی، گرگین میلاد گرفته شده است. طبق داستان های اسطوره ای می گویند که او این شهر را بنیان گذاری کرده است. در ابتدا نام این شهر لاد بوده و در طی سالیان به لار دگرگونی یافته است.

از آثار ثبت شده ملی شهر لار می توان به مواردی مثل بازار قیصریه ، باغ نشاط ، قلعه اژدها پیکر، خانه محمودی، دهن شیر چهار برکه، حمام میر در، حمام پیر غیب، کاروانسرای معتمد، برکه فرودگاه و... اشاره کرد.

 از لحاظ آب و هوایی، این شهر جزو مناطق گرم و خشک کشور به شمار می رود و حتی در زمستان ها نیز چندان سرد نیست. از لحاظ گویش، مردم این منطقه گویش لاری یا لارستانی دارند. اکثر مردم این شهر مسلمان و شیعه هستند و به طور تقریبی ۴۰ درصد ساکنین  پیروی مکتب اهل سنت می باشند.

لار در ۷۰۰ سال گذشته زلزله خیر بوده است و تقریبا هر ۴۵ تا ۹۰ سال یک بار طعم تلخ زلزله را چشیده است. آخرین زلزله در این شهر در سال ۱۳۳۹ با ۶.۷ ریشتر رخ داد و ۴۵۰ نفر در این زلزله جان باختند. این زلزله به قدری این شهر را تخریب کرد که مسئولین وقت تصمیم به اعمال تغییرات گرفتند و شهر را ۶ کیلومتر به سمت جنوب منتقل کردند و در این نقطه ساخت و سازهای جدید را انجام دادند.

از سوغاتی ها و خوراکی های مخصوص این شهر می توان به حلوا مسقطی لاری و میوه اشاره کرد.

این شهر از وجود دانشگاه های متعدد، فرودگاه و راه آهن بهره میبرد. امیدواریم این حداقل امکانات رفاهی به زودی در سراسر کشورمان ایجاد شود و دیگر منطقه محرومی در این مرز و بوم وجود نداشته باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول