راهنما
1401/01/02
شهری در شرق چین در ایالت کیانگ سو

تا حالا به کشورهای همسایه ایران دقت کردید؟ به خودشون نه ها، به نقششون. همین الان برید توی گوگل ارث و نقشه ایران و همسایه هاش رو مقایسه کنید؛ می بینید ایران از همه همسایه هاش بزرگ تره! حالا اینو گفتم که به کجا برسم؟ همین ایران ما که اینقدر بزرگه، فقط اندازه یکی از ایالت های چین (استانشون) هستش! ایالتی که شهر نانکن توی اون قرار گرفته و تقریبا هم اندازه ایران جمعیت داره!

ایالت کیانگ سو یا جیانگ سو که یکی از استان های شرقی متمایل به مرکز چین هستش! جیانگ سو با سرمایه ای که توی نانجینگ گذاری کرده (مثلا خواستم بشه سرمایه گذاری!)، جزو استان های فعال و پیشرو توی بسیاری از امور اقتصادی و مالی، آموزشی، فناوری و گردشگری به حساب میاد.

خب اول متن گفتیم این استان چین اندازه کل ایران هم وسعت داره و هم جمعیت، می خوام بازم یچیز جالب بگم؛ جیانگ سو توی رده بندی استان های کوچیک چین رتبه سوم رو داره!! این چین لعنتی خودش به تنهایی یه کره زمین جداست! بازم چیز باحالی واستون دارم و اینکه چین با اینهمهههه جمعیت و وسعت ۲۳ تا استان داره و ایران که خودش اندازه یکی از استان های چینه، ۳۲ تا استان داره! عجیبه!

 جیانگ سو همونطور که گفتیم سومین استان کوچیک چین به حساب میاد ولی بین استان های پرجمعیت و متراکم رتبه ۵ رو داره. همچنین این ایالت یا استان بعد از ایالت گوانگ دونگ بیشترین سرانه تولید ناخالص داخلی رو داره! این استان با استان های شاندونگ، ژجیانگ و شانگهای که یکی از مهم ترین استان های چین هستش همسایست. به علاوه خط ساحلی این استان تقریبا ۱۰۰۰ کیلومتره و گوشه های دریای زرد قرار گرفته (از خدا که پنهون نیست، از شما چه پنهون اولین باره اسم این دریا رو می شنوم! فکر می کردم فقط دریای سرخ و سیاه داریم که رنگین!)

خب یکم از عجایب این شهر دور شیم و توی آخر متنمون از نقاط دیدنی این استان بگیم؛ جیانگ سو دیدنی های زیادی داره، مثل دیوار و مقبره های سلسله مینگ و یکی از رودخونه های بزرگ و خروشان چین یعنی یانگ تسه. علاوه بر اینا کلی مهندسی عجیب و شگفت انگیز هم توی این استان دیده می شه که هر کدوم جذابیت خاصی دارن.

 میراث جهانی باغ های کلاسیک چینی سوژو، چندین معبد معروف (از جمله معبد کنفسیوس)، آرامگاه سان یات سن، مقبره مرحوم جومونگ (شوخی کردم!) و چندین گنجینه تاریخی دیگه رو هم به موارد بالا اضافه کنید.

امیدوارم این مطلب براتون جالب بوده باشه ولی اگه به اندازه کافی جالب نبود اینم اضافه کنم که نویسنده معروف دنیا که جایزه نوبل ادبیات رو هم برده بود، یعنی پرل باک هم یه زمانی توی این استان زندگی می کرد. حتی اگه بازم براتون جالب نبود این مورد رو هم اضافه کنم که دیگه چیز خاصی ازش نمی دونم! دانشم در همین حد بود 😊

 منبع: https://bonyad.org

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول