راهنما
1401/01/02
قومی دلیر در غرب کشورمان

یکی از با ریشه ترین و کهن ترین اقوام جهان، که پیشینه شان حتی به قبل از سکونت آریایی ها در ایران تعلق دارد؛ قوم غیور و دلاور لر است.

 

 

در حالت کلی، می توان لرها را باقی مانده عیلامیان دانست. سکونت این قوم در ایران به قبل از مهاجرت آریایی ها بدین سرزمین برمیگردد و می توان گفت لرها آمیزه ای از مهاجرین آسیای میانی مانند کاسی ها، لولوبی ها و عیلامی ها هستند. پس از تسلط آریایی ها بر پهنه ایران زمین لرها دچار تغییرات زبانی شدند و گویش شان به سمت زبان پارسی گرایش پیدا کرد.

موارد زیر دسته بندی اقوام لر و نحوه سکونتشان در خاک ایران عزیز است:

-  ممسنی ها: این قوم از اقوم های لر،  اکثرا در استان فارس و شهرستان ممسنی سکونت دارند. بخش هایی از این قوم نیز در شهر های کازرون ، رستم و شیراز زندگی می کنند.

- بویراحمدی ها: این بخش از قوم لر، در استان کهگیلویه و بویراحمد زندگی می کنند و بخشی از آنها در جنوب شرق استان خوزستان سکنی گزیده اند.

- بختیاری ها : بختیاری ها در استان ها و شهرستان هایی که در ادامه بیان می شود، زندگی می کنند:

در چهارمحال و بختیاری: شهر های لردگان، شهر کرد، بروجن، فارسان، کوهرنگ، اردل، خانمیرزا و کیار

در لرستان: در شهر های الیگودرز، ازنا و درود

در اصفهان: در شهر های فریدن، فریدون شهر، چادگان و گلپایگان

در خوزستان: در شهر های اندیکا، ایذه، باغ ملک، دزفول، رامهرمز، شوشتر، گتوند، لالی، مسجد سلیمان و هفتکل

- لر کوچک: این دسته از اقوام لر، در استان های لرستان و ایلام، همدان و خوزستان سکونت دارند.

زبان قوم لر بسیار به زبان فارسی نزدیک است زیرا هر دو از دسته زبان های باختری نشات گرفته اند. گویش مردمان این قوم، نزدیک ترین گویش ایرانی ها به زبان فارسی است. ریشه زبان لری مانند زبان فارسی به پارسی میانه در زمان ساسانیان بر می گردد. این زبان، در برخی گویش ها تحت تاثیر زبان کردی قرار گرفته است.

از لحاظ مذهب نیز می توان گفت این قوم پیش از تصویب تشیع به عنوان مذهب رسمی کشور در زمان صفویان، به اسلام و تشیع روی آورده بودند اما در زمان صفویان مذهب این قوم، به شیعه اثنی عشری تبدیل شد.

قوم لر پوشش و لباس های خاصی دارند. مردان این قوم ، تقریبا لباس های مشابهی متشکل از یک کلاه نمدی، یک پیراهن جلیقه و شلوار آزاد و گشاد است. کفش مردم لر گیوه است. لباس زنان لر پیراهن با آستین های بلند و دامن های بلند است. رنگ های مختلف در لباس های زنان لر جلب توجه می کند.

در پایان می توان گفت این قوم همواره دوست دار ایران بوده اند و برای یکپارچگی و اتحاد ایران کوشیده است پس زنده باد ایران و ایرانی!

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول