راهنما
1401/01/09
کتابی از هرمان هسه

در سده بیستم بود که هرمان هسه تونست عنوان پرخواننده‌ترین نویسنده اروپایی رو کسب کنه و یکی از دلایل این محبوبیت، اعتقاد فلسفه هندی اون بود که: برای افراد مختلف، راه‌های مختلفی برای رسیدن به خدا وجود دارد! این اعتقاد در نوشته‌های هرمان به‌خصوص " دمیان " هم هویدا هستش که تونسته اقشار مختلف با ادیان مختلف رو به سمت خودش جذب کنه.

این کتاب که در بین بعضی‌ها با اسم " داستان جوانی امیل سینکلر " هم شناخته میشه رو می تونیم مشهور ترین و پرطرفدار ترین اثر هرمان بدونیم . کتابی که داستان یک جوان در پی کشف معنا و به دنبال رسیدن به وحدت رو روایت میکنه و جلوه ای متفاوت از تفسیر تربیت، عرفان و جامعه رو به دیده خواننده میرسونه.

یکی از اصلی‌ترین اهداف این کتاب، اشخاص جویای یگانگی، تمامیت و وحدت هستن که با تعاریف عمیق فلسفی، ذهن خواننده رو به عرش میرسونه.

شخصیت اول کتاب یعنی " امیل " به دنبال اتحاد و یکپارچگی هست؛ اما وحدت در چه زمینه ای؟ این وحدت و اتحاد برای رشته های از هم گسیخته روح ایجاد میشن. مسیر و همواری راه امیل رو " ماکس دمیان " که اسم کتاب هم از او گرفته شده ایجاد میکنه. ماکس رو باید پلی برای رسیدن امیل به اهدافش توی این داستان بدونیم.

طبق گفته های خود شخص نویسنده یعنی هرمان هسه: من نمی توانم چیزی جز آنچه درونتان است به شما ببخشم! از این جمله میتونیم درک کنیم هدف این کتاب، نمایش راه طی‌کردن مسیر و رسیدن به وحدت روحی به کمک نیروهای درونیست.

ابتدای داستان دمیان با پسرکی به نام امیل شروع میشه، شخصی که تا اواسط داستان حتی اسمی ازش برده نشده و ناشناس هستش. 10 سال سن داره و شخصیتی آرام، مورد توجه خانواده و مطیع که تصوری همانند بهشت را از خانه برای مخاطب تداعی میکنه، بهشتی از جنس کودکی که قطعا همه ما اون رو تجربه کردیم.

چیزی که بسیار در داستان دمیان آشکار است، آمیخته ای از تفکرات نیچه و آموزه های یونگ بوده که برای مشتاقان کتب فلسفی یک مزیت بزرگ حساب میشه. یکی از راه های درک عمیق تر معانی کتاب و حرف های نویسنده، آگاهی از زندگی شخصی هرمان هسه بوده که به همین دلیل در اکثر ترجمه های کتاب، مختصر زندگی نامه ای از او در تفسیر پایانی نوشته شده است.

 همچنین در تفسیر انتهایی کتاب، چکیده ای از سخنان هسه ذکر شده که در اون به وظیفه انسان در جهان هستی اشاره شده و این وظیفه رو تعالی بخشیدن به خود، تکامل و وحدت وجودیت دونسته. در نتیجه این وظیفه بوده که نیچه اون رو ابر انسان نامیده.

به اعتقاد بسیاری از نویسندگان، دمیان نه تنها از مهم ترین آثار ادبی هرمان هسه به حساب میاد، بلکه اگه لیستی از آثار ارزشمند تاریخ اروپا تهیه کنیم هم باید نام کتاب دمیان رو در اون ذکر کنیم. درون مایه و ارزش های پنهان رمان دمیان تماما قابل ذکر نیست و بخش اعظم اون رو مخاطب در ذهن و خیال خود درک می کنه.

منبع: https://www.irna.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول