راهنما
1401/01/09
خالق کتاب بابا لنگ دراز

در میان شخصیت های دوران کودکی متولدین دهه های ۵۰ و ۶۰، شخصیت های خاطره انگیز فراوانی وجود دارند؛ شخصیت هایی که هر یک از آن ها یادآور انیمیشن زیبایی است که حال و هوای آن دوران را برایمان زنده می کند. این شخصیت ها از پسر شجاع گرفته تا پروفسور بالتازار روایت گر داستانی جالب هستند. در کنار تمام اینها اما جین وبستر خالق شخصیتی خاص بود، شخصیتی که کودکی بسیاری با آن آمیخته شده است؛ شخصیت بابا لنگ دراز!

این نویسنده آمریکایی زاده اواخر قرن نوزدهم میلادی و خالق کاراکتر خاطره انگیز جودی ابوت بوده که فکر نکنم کسی باشد که آن را نشناسد؛ کاراکتری با نمک و جذاب همراه موهای قرمز و کلمات دوست داشتنی در کنار آرزوهای زیبا.

آلیس جین چندلر وبستر که به صورت اختصاری به نام جین وبستر شناخته می شود، بزرگ ترین فرزند خانواده بود؛ خانواده ای سر زنده و شاد و پر از شور و شوق زندگی! زنان این خانواده همگی جزو فعالین حقوق بانوان بودند که به نوبه خود نکته جالبی است.

مادر جین وبستر یک طنز پرداز مشهور بوده و پدرش نیز نقش مدیر مالی برای نویسندگی های مادر بود. اوضاع تا سال ۱۸۸۸ بر وفق مراد خانواده وبستر پیش می رفت تا اینکه به علت اشکالاتی در صنعت نشر و محدودیت ها و نیز رابطه نابسامان پدر و دایی جین، خانواده رو به ورشکستگی رفت؛ این عوامل در طی 3 سال باعث خودکشی چارلز از طریق مصرف بیش از اندازه و اوردوز با مواد مخدر شد.

آلیس تحصیل خود را در فردونیا، داخل مدرسه ای کوچک ادامه داد و در رشته نقاشی چینی توانست فارغ التحصیل شود. پس از این مهم، جین وبستر به مدت 2 سال در مدرسه ای شبانه روزی مشغول فراگیری موسیقی، هنر و نویسندگی شد که ماحصل این دانش ها، اولین رمان او یعنی " تنها پتی " شد.

در همین مدرسه شبانه روزی بود که او به نام جین شهرت یافت و نام هم اتاقی او که آلیس بود نیز غلتی برای استفاده از لقب جین گردید. جین وبستر پس از اتمام دوران تحصیل به کالج واسار رفته و آنجا به فراگیری دروس تکمیلی مشغول گردید.

جین پس از اتمام تحصیلات به فردونیا بازگشته و نوشتن رمان " وقتی پتی به کالج رفت " را شروع کرد. در این رمان زندگی زنان دوران خود را وصف کرده و به صورت کامل آن را شرح داده است.

اما نقطه عطف نویسندگی های جین، یعنی رمان بابا لنگ دراز! نوشتن این رمان در سال ۱۹۱۱ و در مزرعه ای که واقع در ترینگهام بود شروع شد. این کتاب که مشهور ترین نوشته وی به شمار می رود در اول کار به صورت داستانی دنباله دار در مجله لیدیزهوم منتشر می شد که پس از آن در سال ۱۹۱۲ به صورت کامل منتشر شد.

جیسن وبستر پس از ۳ سال یعنی در سال ۱۹۱۵ به نوشتن داستان دیگری تحت عنوان " دشمن عزیز " مشغول شد که می توان آن را دنباله داستان بابا لنگ دراز دانست.

این اثر آخرین نوشته جین بود و قلم وبستر پس از اتمام این داستان دیگر مجالی برای نوشتن نیافت؛ جین در سال ۱۹۱۶ در حالی که دخترش را حامله بود به مریضی گرفتار شده که بعد از مدتی اندک پس از زایمان، منجر به مرگ وی می شود. دختر جین به افتخار کارهای مادرش، جین کوچک نامیده شد.

منبع: https://fidibo.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول