راهنما
1401/01/09
کله طاس فیلم دلاور با نام کوچک یول

در سینمای جهان افراد زیادی آمده اند و رفته اند، برخی از آن ها آرام و بدون حاشیه و بعضی با کوله باری از داستان ها و روایات متنوع و گاها شگفت آور. بازیگرانی بوده اند که صرفا بخاطر ظاهر زیبایشان معروف شدند و در مقابل بعضی شاید ظاهر چندان جذابی نداشتند اما به سبب نقش های درخشان در تاریخ ماندگار شدند. یول برینر که خود را کولی می نامید یکی از مشهور ترین بازیگران روس تبار در هالیوود بود که داستان های جالبی را در زندگی تجربه کرد.

برینر با افرادی چون مایکل جکسون و ژان کوکتو دوست بود، دلباخته مارلین دیتریش و به عنوان نیروی گارد ساحلی مشغول به کار. زندگی پر فراز و نشیب یول برینر همیشه زبان زد اهل سینما بوده است و گاهی روایت هایی را از او می شنیدیم که حس داستانی خیالی به آدم می دهد اما در حقیقت اتفاق افتاده اند. گاها پیش می آمد او داستان هایی ساختگی را از خود روایت می کرد اما همین داستان های خیالی به اندازه زندگی واقعی او جذاب و شگفت آور نبودند! پیچ و تاب هایی که در طول زندگی برینر رخ داد از داستان خیالی نیز فراتر اند!

یول برینر متولد سال ۱۹۲۰ در بهبه های جنگ داخلی خاور دور در ولادی استوک چشم به جهان گشود. پس از تولد خانواده تاجر وی به هاربین چینی منتقل شدند، مکانی که در دهه های ۱۹۲۰ تعداد بسیار زیادی از روس تبار ها زندگی می کردند؛ اما برینر از نظر منشا غیر معمول خود با سایر مهاجرین تفاوت داشت. بوریس برینر پسر یک سوئیسی روس و صاحب شرکت حمل و نقل بود که به همین سبب زندگی مجللی برایش ایجاد شده بود.

 جهشی کنیم به دوران بازیگری یول برینر؛ در سال ۱۹۴۱ بود که نام وی برای نخستین بار در پوستر تئاتر ظاهر شد. به سبب همین اتفاقات یول در سال ۱۹۴۲ با ستاره جوانی به نام ویرجینا گیلمور ملاقات کرد که سبب ازدواج این ۲ نفر شد. حرکت این ۲ ستاره جوان از هالیوود به نیویورک آغاز گر داستان های متفاوت و جذابی بود.

ظاهر مردانه، صدای گیرا و جذابیت های خاص او سبب شده بود نقشی را بگیرد که سکوی پرتاب یول به سمت موفقیت های بی شمار بود؛ برینر در تئاتری موزیکال و در نقش پادشاه ظاهر شد و این شروع ماجرا بود! نقش پادشاه که قلب یک معلم انگلیسی را تسخیر کرد این بازیگر با استعداد را به ستاره اصیل برادوی تبدیل کرد و سبب شد جایزه ثانویه نمایش ها به کاراکتر داده شود.

۵ سال بعد از این نمایش موزیکال، فیلمی با همان نام " پادشاه و من " به بازیگری یول برینر در نقش اول فیلم ساخته شد و توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را ازآن خود کند.

 یول برینر یکی از پرطرفدار ترین بازیگران دورانش بود، بازیگری که افرادی امثال ملکه انگستان و مایکل جکسون را می توان جزو طرفدارانش نام برد! در دورانی که یول دچار سرطان ریه شده بود نیز اجرای بر صحنه را کنار نگذاشت و برای آخرین بار 3 ماه قبل از مرگش به روی صحنه قدم نهاد. در نهایت این بازیگر محبوب و توانا در ۱۰ اکتبر سال ۱۹۸۵ دار فانی را وداع گفت.

 منبع: https://sayarak.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول