راهنما
1401/01/09
کتابی از الکسی تولستوی

هنرمندای روسی همیشه جزو افرادی بودن که کار های زیبا و موندگاری رو خلق کردن که به همین علت هم روسیه رو جزو هنر خیزترین کشورهای دنیا می دونن. کنت آلکسی نیکالایویچ تولسنوی (دیگه حال ندارم هر سری این همه بگم، همون الکسی تولستوی) از همون هنرمندای نامدار تو زمینه نویسندگیه که کتاب بی نظیری مثل یکدام رو نوشته.

معمولا می شنویم یا می خونیم که نویسنده ها و هنرمندا فقیر بودن یا زندگی چندان بالایی نداشتن؛ این سری دقیقا نقطه عکس این ماجرا هستیم و تولستوی جزو اشراف زادگان روسی به حساب میومد که مال و ثروت زیادی داشتن؛ زندگی تولستوی اشرافی بود، مدرسه ای که توش رشته فنی می خوند اشرافی بود، افکارش اشرافی بود و در کل اشرافی بود!

نمی دونم چطوری از رشته فنی و حرفه ای یهو وارد ادبیات و شعر شد ولی هرجوری بود دمش گرم! چون کلی اثر زیبا و فاخر برامون ایجاد کرد که هر کدوم حال و هوای تازه ای دارن. اولین دیوان شعر تولستوی در سال ۱۹۰۷ منتشر شد ولی بعدا به دلیل نامعلومی این دیوان رو نابود کرد!

 سال ۱۹۱۱ بود ( یجوری میگم سال فلان بود انگار خودم اونجا بودم داشتم می دیدم! ) که الکسی وارد رشته داستان نویسی شد و یکسری داستان های کوتاه و نمایشنامه نوشت و این باعث شد خیلی سریع نظر مردم به سمتش جلب بشه؛ از بهترین نوشته های تولستوی هم اون رمان هایی بودن که بعد از انقلاب روسیه منتشر شدن.

الکسی تولستوی همچنین به تاریخ نویسی هم خیلی علاقه داشت و همین مورد باعث شد اون چند تا اثر تاریخی هم بنویسه که معروف ترینشون رو می شه مجموعه سه جلدی پطر اول ( پطر کبیر ) نامید؛ این مجموعه بین سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۷ یعنی طی ۱۷ سال کم کم منتشر شد و تقریبا تجسمی هستش از قدیمای روسیه و همونطور که از اسم کتاب معلومه شخصیت اصلی اون قهرمان روسیه یعنی پطر کبیر هستش.

 جالبه بدونید تولستوی در سال ۱۹۳۷ وارد دستگاه عالی حکومت شوروی هم شد و در سال ۱۹۳۸ افتخار دریافت نشان لنین رو بدست آورد. این پیشرفت ها کم کم باعث شد تولستوی بتونه به عضویت آکادمی علوم هم در بیاد و توی سال ۱۹۴۲ جایزه استالین رو دریافت کنه.

در نهایت همینطور که به نوشتن و کامل کردن مجموعه پطر اول مشغول بود ناگهان مرگ به سراغش اومد و از دنیا رفت! تولستوی به دلیل اینکه جزو اشراف زادگان بود همیشه مورد انتقاد اهل این رشته قرار می گرفت و  هنوز هم می گیره! ولی چیزی که واضحه اینه که الکسی در میان مردم جایگاه و ارزش بالایی داشت و داره! این نویسنده مهارت بی نظیری توی داستان پردازی و ترکیب هنر با نوشته داشت؛ هر کدوم از آثارش رو که بخونید یقینا شما رو شگفت زده می کنه.

 منبع: http://www.ketablazem.com/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول