راهنما
1401/01/09
شهر کویری

شهرهایی در ایران وجود دارند که مردم علاقه مند به تاریخ نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان با آن آشنا هستند. این شهرها از تمام کشورهای دور و نزدیک پذیرای مسافرانی هستند که شیفته و دوست دار تمدن و تاریخ های کهن می باشند. یزد از شهر های مشهور تاریخی ایران بوده که از آن در کل دنیا به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران یاد می شود.

شهر یزد به دلیل دارا بودن مکان های بی شمار تاریخی و فرهنگی که می تواند به همگان بنیان و میراث های فرهنگی بینظیر ایرانی را نشان دهد، همیشه جزو انتخاب های علاقه مندان به این حیطه بوده است. انواعی از اماکن مذهبی، آثار و مراسم های زرتشتیان، بادگیر ها و بنا های تاریخی، وجود بلند ترین مناره های ایران واقع در مسجد جامع یزد، خوراکی ها و غذاهای خوشمزه و متنوع و ... همگی دست به دست هم داده اند که این شهر زیبا را از ارکان توریستی ایران قرار دهند.

 این شهر اصیل و تاریخی، طبق آخرین سر شماری انجام گرفته در سال ۱۳۹۵، دارای جمعیت ۵۲۹ هزار و ۶۷۳ نفر بوده است و به عنوان یکی از پر جمعیت ترین شهر های ایران به شمار می رود. مردم یزد اکثرا دارای مذهب شیعه بوده و البته در کنار مسلمانان این شهر، ساکنانی هم از دین مقدس زرتشت وجود دارند؛ وجود این گروه باعث شده نشانه ها و آئین زرتشتی، اعیاد، مراسمات و اعتقادات زرتشتیان به زیبایی این شهر بیفزاید.

در بین شهر های صنعتی نیز یزد را باید عنوان کرد؛ این شهر توانسته به دلیل در بر گرفتن تعداد زیادی از صنایع و مشاغل، رتبه پنجم شهر های صنعتی ایران را اختیار کند. در این شهر انواعی از صنعت ها همچون نساجی، کارخانجات کاشی، معادن سنگ و ذغال سنگ، تولیدی های فرش و ... به وفور یافت می شوند.

 به علاوه یزد توانسته در سال ۲۰۱۷ میلادی نام خود را در فهرست سازمان جهانی میراث فرهنگی یونسکو ثبت کند و بدین صورت ارزش های زیادی را هم برای خود و هم برای ایران به دست آورد. از عوامل این اتفاق مهم را می توان وجود اماکن تاریخی کم نظیری همچون بادگیر های بسیار آن دانست که البته به همین دلیل این شهر به شهر بادگیر ها معروف شده است.

اماکن دیدنی و توریستی شهر یزد آن قدر زیاد هستند که اگر تصمیم سفر به این شهر را گرفتید حتما باید چند روزی را برای اقامت اختیار کنید تا بتوانید به اکثر آن ها سر بزنید؛ دیدن تمام این جاذبه های زیبا و ناب شهر یزد مطمئنا یکی از لذت بخش ترین تجارب سفر شما در زندگیتان خواهد بود که به خاطره ای زیبا و ماندگار تبدیل می شود.

 منبع: https://mizboon.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول