راهنما
1401/01/09
اولین پیامبر

ادیان مختلفی در سراسر جهان وجود دارند که در برخی مسائل با هم اتفاق نظر و در برخی اختلاف نظر دارند. مواردی مانند پیامبر دین، احکام شرعی، واجبات دین و ... را می توان جزو تفاوت های ادیان دانست و برخی موارد مانند عمل صالح، سپاسگزاری، عبادت و ازاین‌قبیل اشتراکات ادیان هستند؛ یک مورد دیگر که در تمام ادیان مشترک بوده، اعتقاد به حضرت آدم، یعنی نخستین مخلوق و پیامبر خدا بوده و ایشان را به‌عنوان پدر همه انسان‌ها می شناسند.

حضرت آدم نخستین انسان خلق شده توسط خدا بوده که به تایید قرآن، برای اولین بار خداوند روح خود را در کالبد او دمید. آدم اولین و تنها مخلوقی بوده که خداوند به جهت خلق آن خود را ستوده و تمامی فرشتگان را موظف کرد در برابر آن سجده کنند.

همسر آدم یعنی حوا، دومین انسان خلق شده می باشد که هر دو آن ها به جهت خوردن میوه ممنوعه به واسطه وسوسه شیطان از بهشت ترد و به زمین تبعید شدند. به همین دلیل حضرت آدم، اولین خلیفه خدا بر زمین بود که یکی از القاب ایشان نیز خلیفه الله می باشد.

کلمه آدم بر خلاف تصورات، کلمه ای غیر عربی بوده و اولین بار در داستان آفرینش انسان در تورات به کار رفته و بعد ها وارد زبان عربی شده است؛ ولی با این اوصاف نیز ریشه آن در زبان عبری نیز مشخص نمی باشد و تنها بر اساس حدس و گمان ها، گفته می شود که از کلمه مونث " ادمه " به معنای زمین یا خاک می آید.

اگرچه کلمه آدم عربی نیست اما تعدادی از مفسران درباره علت خوانده شدن اولین انسان به این نام دلایلی را مانند این که گفته شده کلمه " آدم " از " ادیم الارض " گرفته شده (چراکه انسان از خاک خلق شده است) بیان کرده اند.

در مکتب اسلام، حضرت آدم را اولین انسان خلق شده و اولین پیامبر الهی معرفی می کنند و منشا خلقت انسان را از طین به معنای گل می دانند که مابقی انسان ها از نسل آدم می باشند. همچنین در قرآن مجید نیز بارها به نام آدم اشاره شده و داستان های آفرینش آدم را می توان در سوره های بقره، حجر، اسرا، ص، طه و اعراف پیدا کرد.

همچنین در داستان های ادیان، چندین بار از همسر آدم یعنی حوا نیز سخن گفته شده است. در قرآن سه بار این مسئله تکرار شده است که در خطاب به انسان ها گفته می شود: خدا شما را از نفسی واحد آفرید و همسرش را از همان نفس پدید آورد.

اعتقاد به این مسئله که تمام ما از نسل حضرت آدم بوده و به واسطه گناه او از بهشت رانده شده ایم، یکی از مسائل واحد در ادیان الهی می باشد که چه مسیحیان، چه یهودیان و چه مسلمانان و ... آن را می دانند؛ اما چیزی که عیان است این بوده که سرآغاز ما انسان ها بهشت می باشد و زمین تنها خواستگاهی برای بازگشت به اصل ما می باشد؛ اصل و غایت همه انسان ها و مقصد نهایی، همان شروع یعنی بهشت است.

 منبع: https://fa.wikishia.net

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول