راهنما
1401/01/09
دانشمند یونانی با جمله معروف یافتم، یافتم

افراد زیادی در طول تاریخ بوده اند که با کشفیات خود، یا مسیر زندگی انسان را تغییر داده اند، یا هموارتر کرده اند و یا حتی دشواری هایی را ایجاد کرده اند! دانشمندانی بوده اند که با واقف بودن به چندین علم و دانش، نام خود را در کتب درسی و علمی جاویدان ساختند. یونان که می توان آن را منشا و مهد علوم زیادی دانست یکی از این دانشمندان یعنی ارشمیدس را در دل خود پرورانده است.

ارشمیدس را می توان جزو قدیمی ترین دانشمندانی دانست که جزئیات زیادی از زندگی وی در دسترس نیست. این ریاضی دان، فیزیک دان، مهندس، مخترع و منجم مشهور یونانی در قرن سه پیش از میلاد زندگی می کرد؛ از وی به سبب تاثیر و کشفیات زیادش به عنوان بزرگ ترین دانشمند دوران باستان یاد می شود.

درباره زندگی و اطلاعات شخصی وی نمی توان مسائل زیادی را عنوان کرد و باید تنها به یک سری کلیات بسنده کرد! با توجه به شواهد تاریخی، ارشمیدس در سال ۲۸۷ قبل از میلاد مسیح در شهر سیراکوزا جزیره سیسیل متولد شد. پدر وی نیز ریاضی دان و ستاره شناسی مشهوری به نام فیدیاس بود؛ همچنین تصور می شود خانواده وی جزوی از اشراف زادگان سیراکوزا بودند و از این جهت تفاوت های زیادی با عامه مردم داشتند.

ارشمیدس بنیان‌گذار مفاهیمی همچون دیفرانسیل و ریاضیات تحلیلی است و علاوه‌برآن ها با کمک روش های نوین ریاضی، در ارائه نظریه ها و اثبات های هندسی هم بسیار نقش پررنگی را دارد؛ از سری موارد مهمی که ارشمیدس خالق آن ها بود، روش محاسبه مساحت دایره، حجم و مساحت کره و مساحت زیر سهمی می باشد.

یکی دیگر از دستاورد های مهم ارشمیدس را باید محاسبه تقریبی عدد پی دانست که در دوران خود و با آن تجهیزات اقدامی خارق العاده به حساب می آید. در کنار تمام این ها می توان افزود که ارشمیدس اولین فردی بود که از مفاهیم ریاضی در فیزیک استفاده کرد و به کمک آن مفاهیمی مانند هیدرواستاتیک و استاتیک به وجود آمد. به لطف خدمات این دانشمند بزرگ، محاسبات بنیادی اهرم نیز ممکن شد.

ارشمیدس با استفاده از کشفیات ریاضی خود به درک بهتر مفاهیم بنیادی علوم می پرداخت و با این روش گامی بزرگ در جهت شفاف سازی و تفهیم علوم بر می داشت؛ برای مثال او از مفهوم مقادیر بسیار کوچک در ریاضیات استفاده کرد و به درکی از محاسبات انتگرالی رسید؛ این کشفیات و دستاورد ها تا سالیان متمادی یکی از منحصر به فرد ترین و تاثیر گزار ترین موارد علم به شمار می رفت.

روایت هایی که در مورد مرگ ارشمیدس شنیده می شود نیز بسیار جالب هستند؛ طبق شنیده ها در دورانی که شهر وی اشغال شده بود او اصلا از این موضوع آگاه نبود و تنها به مطالعات خویش مشغول بوده است. وقتی سرباز رومی از ارشمیدس می خواهد که همراه او نزد مارسلوس بود، ارشمیدس بدون اطلاع از ماجرای اشغال شهر درخواست او را رد کرده و مجددا مشغول مطالعه ریاضی می شود!

در این هنگام بود که سرباز رومی با عصبانیت به او حمله کرده و سرانجام پرونده زندگی این دانشمند بزرگ در سن ۷۵ سالگی بسته می شود. بر روی قبر ارشمیدس نیز همانطور که وصیت کرده بود شکلی از کره و حیوانات رسم شده است.

 منبع: https://www.zoomit.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول