راهنما
1401/01/09
شهری در جنوب ایران

خوزستان، یکی از زیباترین و جذاب ترین استان های جنوبی ایران که با دارا بودن شهر های زیبا، فرهنگ غنی، اماکن دیدنی فراوان و همچنین تنوع غذایی بی نظیر یکی از منحصر به فرد ترین استان های کشور پهناور ما ایران به حساب می آید. در دل این استان شهری به نام اندیمشک خود نمایی می کند که می توان آن را یکی از قطب های توریستی جنوب ایران به شمار آورد.

اندیمشک در کوهپایه های زاگرس مرکزی قرار گرفته است و می توان گفت اکثریت قریب به اتفاق آن را ساکنان لر تبار تشکیل می دهند و زبان غالب نیز در آنجا یکی از شاخه های لری است. این شهر به وجود دو چیز مهم شهرت دارد: اول سد های بزرگ و غول آسا و نیروگاه های تولید برق آبی، دوم صنعت راه آهن آن.

اندیمشک همانطور که گفته شد به دلیل قرار گرفتن در کوهپایه و آغوش رشته کوه زاگرس، در نیمه دوم سال و فصول سرد، میزان زیادی از بارش را به خود می بیند و بستر جاری شدن تعدادی از رودهای مهم و پرآب جنوب کشور، همین شهر اندیمشک می باشد. سه رودخانه معروف و مهم کرخه، دز و بالارود در شهر اندیمشک قرار گرفته و از آن تغذیه می شوند. همچنین سد های دز و کرخه که دو مورد از مهم ترین سدهای ایران به جهت تامین آب شرب هستند نیز روی همین دو رود در اندیمشک بنا شده اند.

به علاوه اندیمشک بخاطر ساخت میزان زیادی از خطوط ریلی ایران، یکی از ارکان اصلی صنعت حمل و نقل عنوان می شود که در مسیر راه آهن تهران – جنوب قرار گرفته است. این راه آهن جزو قدیمی ترین خطوط ریلی ایران به شمار می آید.

شهر اندیمشک جزو شهر هایی است که هم مناطق دیدنی طبیعی دارد، و هم از جاذبه های تاریخی بهره مند است. یکی از زیباترین نقاط طبیعی ایران، یعنی چم سوز که دره ای زیبا و عمیق، با دیواره های مرتفع و بلند است در اندیمشک قرار دارد. این دره شامل یک رودخانه خروشان و پوششی گیاهی همیشه سبز بوده که همیشه می تواند جزوی از مقاصد گردشگران این شهر باشد.

 پل صیحه را می توان یکی دیگر از جاذبه های اندیمشک و این بار در حوزه تاریخی عنوان کرد که در فاصله 8 کیلومتری اندیمشک به شوش واقع شده است. قدمت تاریخی پل صیحه به دوران صفوی بر می گردد، دوره ای که اکثر آثار باستانی اندیمشک مربوط به آن است. از این پل بیشتر برای هدایت آب رودخانه به زمین های کشاورزی استفاده می شد و مهم ترین نقش آن در رونق کشاورزی مردم آن منطقه بوده است.

در آخر می توان ذکر کرد همیشه نیازی نیست مقصد سفر و تفریح ما، مناطق شمالی باشد! شهر های دیگری نیز در ایران وجود دارند که برای شمردن جاذبه های گردشگری آن ها و توصیفشان به چندین صفحه متن نیاز است و نمی توان تمام آن ها را به سادگی لیست کرد. شما می توانید با سفر به مناطق جنوبی ایران، این دیدنی های زیبا را کشف کرده و تجربه ای جدید برای خود و خانوادتان رقم بزنید.

 منبع: https://www.alibaba.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول