راهنما
1401/01/09
فوتبالیست فوتبالی

رشته های ورزشی گوناگونی در جهان وجود داشته که هر کدام از آن ها مخاطبان و جذابیت های خاص خود را دارند. برخی از این رشته ها اما از محبوبیت دو چندانی بهره می برند؛ در جهان می توان از ورزش فوتبال به عنوان پر طرفدارترین ورزش یاد کرد. ورزشی که بازیکنان و اسطوره هایی را به خود دیده که هرگز فراموش نخواهند شد. افرادی مثل مارادونا، پله، رونالدینیو و ... از بازیکنانی هستند که مطمئنا تا سالیان متمادی در یادها مانده و کسی نمی تواند جای آن ها را در زمین بگیرد.

پله برزیلی با نام اصلی " ادسون آرانتس دوناسیمنتو " متولد ۲۴ اکتبر سال ۱۹۴۰ در ترس کوراسائویس برزیل و خانواده ای فوتبالی می باشد. وی در سن ۱۱ سالگی به واسطه یکی از مربیان استعداد یاب برزیلی کشف و وارد فوتبال حرفه ای شد. پله در سن ۱۵ سالگی توانست با نمایش استعداد های درخشان خود وارد تیم فوتبالی سانتوس شود و در سپتامبر ۱۹۵۶ اولین گل خود را در مقابل کورینتیانس به ثبت رساند.

 برای او به جهت بازی های بی نظیرش، القاب زیادی ساخته شده اند! القابی مانند ری (شاه) و پرولا نگرا (مروارید سیاه) که معروف ترین آن ها می باشند. این بازیکن خارق العاده جزو معدود بازیکنانی است که توانایی وی در استفاده از هر ۲ پا در سطح بالایی قرار داشت.

پله افسانه ای تمام دوران فوتبالی خود را در همان تیم سانتوس گذراند و به شدت وفادار این تیم بود؛ تنها مدت اندکی از سال های آخر فوتبالش را در تیم کاسموس آمریکا توپ زد. او بعد از بازنشستگی در سال ۱۹۷۷ به ریاست وزارت ورزش برزیل در آمد. همچنین پله اولین بازیکن تاریخ است که توانسته از فیفا جایزه افتخاری بهترین بازیکن جهان را در سال ۲۰۱۴ کسب کند.

شاید برایتان جای تعجب داشته باشد که این بازیکن افسانه ای چرا موفق به دریافت توپ طلا نشده است؟ برای پاسخ باید گفت در دوران او، توپ طلا تنها به بازیکنان اروپایی داده می شد! به همین علت پله از دریافت این عنوان محروم شده است. پله همچنین در دوران حضورش در تیم ملی برزیل توانسته ۳ جام جهانی را در سال های ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۷۰ کسب کند و از این حیث رکورد تکرار ناپذیری را برای خود ثبت کند.

 پله در سنین بالاتر که دیگر قادر به بازی فوتبال نبود به هنر های دیگری روی آورد؛ برای این بازیکن تجربیاتی در زمینه خوانندگی و بازیگری نیز رقم خورده است! او در ۱۲ فیلم سینمایی و سریال ظاهر شده که درخشان ترین کار او بازی در فیلم سینمایی فرار به سوی پیروزی در کنار سیلوستر استالونه می باشد.

در آخر نیز باید به وضعیت جسمانی حال حاضر و بیماری پله اشاره کنیم؛ او سال ها پیش در خانه از هوش میرفت و به همین علت چندین بار به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان قرار گرفته است. متخصصان معتقد بودند این اتفاق بخاطر خستگی بیش از حد برایش پیش می آمده. پس از مدتی او به دلیل کم توانی به ناچار روی ویلچر ادامه زندگی را گذارند و همین امر باعث شده او به تدریج وارد دوران افسردگی شود. در حال حاضر نیز از وضعیت مناسبی بهره نمی برد و خبر درگذشت وی برای مدتی پخش شد و سپس تکذیب گشت، امید است به زودی این اسطوره فوتبال جهان وضعیت بهتری پیدا کند.

 منبع: https://www.imna.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول