راهنما
1401/01/09
اثری از چارلز دیکنز با ترجمه ابراهیم یونسی

چارلز دیکنز یکی از بی نظیر ترین نویسندگان تاریخ انگلستان بوده که آثار جاودان و ماندگار او همیشه در ذهن مخاطبان و علاقه مندان کتاب خوانی می ماند. این

نویسنده بزرگ نه تنها در انگلستان، بلکه در سراسر جهان تحت عنوان رمان نویسی محبوب با دغدغه های اجتماعی شناخته می شود. یکی از آثار فوق العاده این نویسنده، کتاب آرزوهای بزرگ بوده و در این کتاب به اختلافات طبقاتی کارگری در کنار روابط احساسی و عاشقانه میان انواعی از جرم و جنایات پرداخته می شود.

 این کتاب، داستان را از زبان پسری ۷ ساله به نام پیپ بازگو می کند و روایت را تا سن ۳۵ سالگی این شخصیت ادامه می دهد. پیپ پسری است که با خواهر و شوهر خواهر آهنگرش، یک زندگی ساده و محقر را در کلبه ای روستایی دارند.

پس از اندکی، یک زن میانسال اما ثروتمند به نام خانم هاویشام پیپ را ملاقات کرده و از او درخواست می کند گاهی اوقات برای حرف زدن و همنشینی سراغ او برود. این زن که به شدت نیز بد اخلاق است، در خانه ای قدیمی، به هم ریخته و فرسوده زندگی می کند که تمام خانه را غم و اندوه فرا گرفته است.

خانم هاویشام در گذشته عشقی داشته است که پس از مدتی او را از دست می دهد؛ معشوقه این زن درست در مراسم عروسی او را به شکلی بی رحمانه ترک کرده و به همین دلیل خانم هاویشام از مرد ها تنفر دارد و در پی انتقام است. این خانم همچنین مادر خوانده یک دختر زیبا و خوش صدا به نام استلا می باشد. بعد از ترک گفتن معشوقه، خانم هاویشام این دختر خواننده، مغرور و لجباز را به سرپرستی می گیرد تا در دل او نیز مانند خود، کینه و تنفر مردان را بکارد!

پیپ بعد از اندکی رفت و آمد به خانه خانم هاویشام، دل بسته و عاشق دخترش یعنی استلا می شود. دخترک مغرور داستان اما او را بخاطر شرایط زندگی و فقر، مورد تحقیر و سرزنش قرار می دهد؛ ولی در دل پیپ آرزوهای بزرگی قرار دارد و این آرزو، رهایی از زندگی فقیر روستایی و تبدیل آن به یک زندگی اشرافی مانند نجیب زادگان است.

 همین آرزوها باعث می شوند پیپ به سراغشان برود و در این مسیر با حوادث، اتفاقات و شرایط مختلفی رو به رو شود که در نهایت پایانی عجیب را برای او رقم می زند.

خواندن این کتاب ارزشمند به تمامی افراد از پیر تا جوان، دختر و پسر، فقیر و غنی و همه علاقه مندان به کتاب های آموزنده و ارزشی توصیه می شود؛ شما بعد از خواندن رمان آرزوهای بزرگ با چهره دیگری از ادبیات انگلستان آشنا می شوید که می تواند ذهنیات و عقاید جدیدی را در شما رقم بزند.

منبع: https://fidibo.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول