راهنما
1401/01/09
مادر فریدون

شاهنامه فردوسی، این شاهکار ادبیات فارسی و مجموعه ای از داستان ها و روایات گوناگون و هیجان انگیز، بسیاری از شخصیت های جذاب با سرگذشتی متفاوت را در دل خود جای داده است؛ شخصیت هایی مانند رستم و زال که نیاز به معرفی نداشته و همگان آن ها را می شناسند. در میان شخصیت های شاهنامه زنی نیز دیده می شود به نام فرانک با داستانی زیبا و دلنشین.

فرانک، همسر آبتین و مادر فریدون بوده که طبق داستان سرایی های حکیم فردوسی، یک زن آزاده، باهوش و دانا، فروتن و متواضع، آگاه و مردمی، یک مبارز هوشیار و در کنار تمام این موارد مادری دلسوز و فداکار است. در شاهنامه برای فرانک ۳ عنوان مهم در نظر گرفته شده است:

۱)مبارزی آگاه و آزادی خواه

۲)یک مادر کامل و بی نظیر

۳)فردی با انسان دوستی زیاد و بخشندگی

اکنون می خواهیم این ویژگی های فرانک را با روایات شاهنامه معرفی کنیم.

مبارزی آزادی خواه

فرانک را می توان اولین زن شاهنامه به شمار آورد که در پی آزادی خواهی بوده، تلاش های فراوان کرده و همین ویژگی او را از سایر زن های شاهنامه متمایز می کند. در دورانی که خفقان سیاسی و اجتماعی جامعه را فرا گرفته بود و ظلم حاکمان بیداد می کرد، فرانک وظیفه داشت از تمامیت شخصی، خانوادگی و نیز اجتماعی خویش به بهترین شکل ممکن دفاع کند و آغاز گر یک قیام و دادخواهی در کل مملکت باشد.

به سبب همین ویژگی، فرانک را می توان دادخواهی آگاه و با برنامه ای بسیار منظم و دقیق و هوشیارانه دانست که پله پله لایه های عمیق حکومت ضحاک را در هم شکسته و به ظلم و ستم و استبداد چندین هزار ساله او خاتمه می دهد. همین کار ها و وظایف فرانک باعث می شود فردوسی توجه ویزه ای به شخصیت فرانک در شاهنامه داشته باشد و چندین جا به او اشاره می کند.

فرانک در نقش مادری دلسوز

فرانک را می توان یکی از کامل ترین و مهربان ترین و در کنار این ها، آگاه ترین مادر های شاهنامه دانست و طبق سروده های فردوسی، شاید بتوان او را بهترین زن در کل شاهنامه عنوان کرد.

این مادر فداکار، تمام تلاش خود را برای محافظت از فرزند تازه به دنیا آمده اش می کند و در دورانی که ضحاک همه جا دنبال این کودک می گردد، فرانک با جان فشانی های بی نظیر خود و تلاش های فراوان با دانشی که از تمام خطر های مسیر داشت، به محافظت از فرزند خود می پردازد؛ در نهایت نیز این مسئولیت را به خوبی هرچه تمام تر به پایان می رساند.

مهربانی های اجتماعی فرانک

در شاهنامه فردوسی علاوه بر موارد بالا، فرانک دارای شخصیتی بسیار نوع دوست و دارای مسئولیت های اجتماعی توصیف شده است. فرانک همواره به اقشار ضعیف تر جامعه توجه داشته و تمام سعی و تلاش خود را برای کمک به آن ها به کار می گیرد.

در شاهنامه آمده است که پس از دستگیری ضحاک و زندانی شدن او در کوه دماوند، این زن شیردل جشنی باشکوه را ترتیب می دهد و اموال و دارایی های زیادی را در بین تنگدستان پخش می کند.

در کل می توان اذعان داشت فرانک در کنار دیگر شخصیت های جسور  و مهم شاهنامه قرار دارد که با کنار هم قرار دادن این ویژگی ها، مجموعه ای کامل از صفات زیبا و اساسی را وارد شاهنامه کرده اند. الگو برداری از این صفات را باید جزو هدف های زندگی قرار داد و پیام آن ها را به گوش همگان رساند.

منبع: https://shahnamehpajohan.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول