راهنما
1401/01/09
از شهرهای استان آذربایجان شرقی

در یکی از بخش های شرقی ایران استانی زیبا با شهرهای گوناگون و جاذبه های متنوع قرار دارد؛ استان آذربایجان شرقی که با دارا بودن فرهنگی غنی و انواعی از بناهای تاریخی، اماکن طبیعی و زیبا می تواند جزو زیباترین استان های این نام بگیرد. در گوشه ای از شمال این استان شهری واقع شده با نام قدیمی میمند که امروزه به اَهر شهرت دارد.

اهر یکی از شهرهای شمالی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان اهر می باشد. این شهر جمعیتی نزدیک به ۸۶ هزار نفر را در دل خود جای داده است که در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی، به عنوان پنجمین شهر پر جمعیت استان خود بعد از تبریز، مراغه، مرند و میانه از آن یاد می شد.

اهر در منطقه ارسباران واقع شده که بزرگ ترین شهر این منطقه می باشد و در مرکز آن قرار دارد. همچنین این شهر به عنوان مسیری بر سر راه مسافران باکو قرار داشته و در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز واقع شده است. اهر را باید از شهر های تاریخی ایران به حساب آورد که اماکنی چون سنگ نوشته اورارتویی سغندل و همچنین باقی مانده های دژ ساسانی در آن قرار دارد و از جاذبه هایش محسوب می شوند.

در مورد نام این شهر، برخی آن را برگرفته شده از واژه ای عربی که معنای درخت ون می دهد می دانند؛ این درخت در اهر به وفور یافت می شود. در مقابل عده ای دیگر نام اهر را تکامل یافته واژه هور دانسته که معنای خورشید می دهد؛ پیش از ورود اسلام به منطقه و در دوران مهر پرستی به این نام شهرت داشته است.

در اوایل دوران ورود اسلام به ایران، این شهر به دلیل قرار گرفتن در راه تبریز - اردبیل از شهر های پر رونق آباد و موثر در تجارت به شمار می رفته است که به همین دلیل پادشاهان پیشتکین شهر اهر را پایتخت خود قرار داده بودند.

 پادشاهان صفوی نیز بخاطر قرار داشتن آرامگاه شیخ شهاب الدین در اهر، توجه ویژه ای به آن داشتند و این شهر را برای مدتی به عنوان حاکم نشین منطقه قره داغ انتخاب کرده بودند.

همچنین در دوران حکومت قاجاریان، عباس میرزا چندی این شهر را برای فرماندهی خود علیه روس ها برگزیده بود. نیروی هوایی شوروری در شهریور سال ۱۳۲۰ هجری شمسی اهر و چند شهر دیگه استان آذربایجان شرقی را مورد حمله خود قرار داد و در این جریانات تعداد بسیاری از مردم شهر جان باختند.

اگر روزی به استان آذربایجان شرقی سفر کردید یا در مسیر شهر های دیگر بودید، حتما به شهر اهر نیز سری بزنید تا با تاریخ پر فراز و نشیب و جذاب این شهر بیشتر آشنا شوید. مطمئن باشید از این سفر پشیمان نخواهید شد.

 منبع: https://www.shahrmajazi.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول