راهنما
1401/01/09
یار کلیله

یکی از عادتایی که پدر و مادرای ایرانی (و البته پدر بزرگ و مادر بزرگ و عمو و خاله و دایی و شوهر زن دایی و خاله سکینه و ...) دارن اینه که دوست دارن هی بچه ها رو نصیحت کنن! در طرف مقابلم یکی از عادتای بچه های ایرانی اینه که گوش ندن 😁 اگه نصیحت مستقیم باشه واقعا به آدم فشار میاد و گوش نمیده برای همین کتاب کلیله و دمنه و امثالهم نوشته شدن که این نصیحت ها رو تو قالب داستان های آموزنده آوردن.

کلیله و دمنه یکی از کتاب های مشهور جهان هستش که نویسنده اول اون آقای نصر الله منشی بوده و چون برای امروزیا که تنبل شدن سخت فهم بوده، آقای محمد علی یزدانی اومد و این کتاب رو به فارسی روون بازنویسی کرد! این کتاب خیلی سرگذشت باحال و عجیبی داره و یجورایی مثل داستان های هزار و یک شب یه راه طولانی رو طی کرده تا به اینجا برسه (لابد می پرسید به کجا؟ اینو دیگه برید توی گوگل سرچ کنید، همه چیو که ما نباید بگیم! 🙄😂)

کتاب اصلی کلیله و دمنه اسمش پنجه تنتره (نمی دونم چجوری تلفظ میشه) هستش که توی 5 باب و به وسیله یه آقای هندی (یا شایدم خانم هندی، اسمش معلوم نیست دخترونست با پسرونه) به اسم ویشنو نوشته شده که البته در طول زمان تغییرات زیادی پیدا کرده.

امروزه همون کتابی که نوشته آقای نصر الله مشی بود به عنوان کلیله و دمنه فروخته می شه که خب درستشم همونه یجورایی؛ کتاب اصلی اصلیه دیگه جایی پیدا نمیشه زیاد. آقای منشی وقتی داشت این کتاب رو می نوشت عبارت های فارسی و عربی زیادی رو هم از خودشون قاطی کتاب کردن و شاید بشه گفت می خواستن دانش و هوش ادبی خودشون رو به رخ همه بکشن، برای همین اون کتاب به سخت خوانی و درک مفاهیم شهرت داره (اول متن گفتم برای نصیحت کردن بچه ها از کلیله و دمنه می شه استفاده کرد، راستم گفتم! بچه ها همچین کتاب سختی رو بخونن چون هیچی ازش نمی فهمن واقعا ادب می شن دیگه دست به کارای بد نمی زنن 😒😂)

کلیله و دمنه 5 تا باب داره که اسمشون اینا هستن:

۱) مقدمه ابن مقعع

۲) آغاز کلیله و دمنه از کلام بزرگمهر بختگان

۳) باب بر زویه طبیب

۴) شیر و گاو

۵) کاوش و جست و جو در کار: دمنه

 خود کلیله و دمنه هم که معرف حضورتون هستن، 2 تا شغال که توی این کتاب داستان های متفاوتی دارن و کنار هم جلو میرن. خوندن این کتاب رو خیلی خیلی بهتون پیشنهاد می کنم (بزرگ و کوچیک و زن و مرد هم نداره، کتاب اسپورتی هستش) و با خوندنش می تونید چیزای جدیدی رو درک کنید و یاد بگیرید. کلا کتاب خوبه، زیاد بخونید 😊

 منبع: https://www.ketabrah.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول