راهنما
1401/01/09
کتاب مقدس زرتشتیان

اگر نگاهی به ادیان الهی انداخته باشید می توانید ببینید اکثر پیامبران الهی در کشورهای عربی ظهور کرده اند و آنجا زاده شده اند اما پیامبری نیز وجود داشت که در ایران از سوی خدا برگزیده شده بود. زرتشت پیامبری از جانب خدا در ایران بود که به واسطه دستور های انسان دوست و مهربانانه بسیار مورد احترام قرار دارد؛ کتاب او که اوستا نام دارد حاوی پند و اندرز های بسیار نیکو و زیباییست که می تواند الگو همگان باشد.

زرتشت فرزند پوروشسپ بوه که هیچکس از تاریخ تولد دقیق او آگاهی ندارد؛ در روایات دین زرتشت تاریخ تولد او ۶۶۰ سال قبل از میلاد مسیح بیان شده است ولی عده ای دیگر با دلایل خود تولد او را ۱۷۸۶ سال پیش از میلاد می دانند. همچنین زرتشت قبل از حضرت موسی میزیسته و به تبلیغ دین خود می پرداخته است.

بنا بر روایات، زرتشت از ۷ سالگی علم و دانش و حکمت را شروع به فراگیری کرده و در ۱۵ سالگی توانست کمربند مقدس زرتشیان منتسب به " کشتی " را دریافت کرده است. زرتشت از همان ابتدای تولد به مهربانی و نیک سرشتی شهرت داشت. در دورانی که قحطی بر کشور حاکم شده بود، او با سخاوت نسبت به سالخوردگان و نیازمندان رفتار کرده و دست بخشنده خود را از هیچکس دریغ نمی کرد.

 همینطور گذشت تا ۳۰ سالگی. در آن دوران زرتشت به مکاشفاتی رسید که روایات در این باب بسیار شگفت انگیز و عجیب هستند. در این روایات از چگونگی حضور او در پیش خداوند آورده شده که طبق آن در زمانی زرتشت وارد درگاه الهی شده تا جایی که سایه او ناپدید شد، سپس اهورا مزدا او را به پیامبری برگزید و امر فرمود که حقایق و تعالیم و دانش بهتر زیستن را به جهانیان یاد بدهد.

اولین ایمان آورده به وی عمو زاده اش بود. بعد ها در یکی از شهر های شرق ایران، پادشاهی به نام ویشتاسپ او را به نزد خود فراخواند و در مدت ۲ سال زرتشت توانست او را نیز به دین خود دعوت کند؛ پیش از آن همانطور که در اوستا ذکر شده است شاه آن ۲ سال زرتشت را در زندان حبس کرده بود.

 دینی که این پیامبر ایرانی به مردم عرضه نمود، یک آئین اخلاقی انسانی و شیوه یکتا پرستی می باشد. در دین او خداوند یگانه به نام اهورا مزدا قرار دارد که معنای خداوند حکیم را می دهد. دین زرتشت نخستین دین الهی است که در جهان از موضوع زندگی پس از مرگ، آخرت و قیامت سخن گفته شده است و آخر الزمان در کتاب این پیامبر یعنی اوستا شرح داده شده است.

کتاب اوستا را می توان پیام های زرتشت خواند؛ کتابی که از امید و مهربانی و عطوفت سخن می گوید. این کتاب در مجموع شامل ۱۰۰۰ فصل در ۲۱ کتاب است که اوستای هخامنشی ۸۱۵ فصل از آن و اوستای ساسانی ۳۴۷ فصل از آن را دارد. متاسفانه امروزه حتی نصف کتاب اوستا در دوران ساسانیان نیز وجود ندارد.

 منبع: https://farsi.al-shia.org

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول