راهنما
1401/01/09
از بنادر استان هرمزگان

یکی از ویژگی های خیلی بارز اکثر ایرانی ها اینه که عاشق خرید کردن و کلا گشت و گذار توی بازار هستن؛ حتی اگه قصد خریدم نداشته باشن، دوست دارن توی بازار بگردن و جنس های جدید رو ببینن. به همین علت شهرایی که بازرگانی توشون رونق داره برای ما ایرانی ها خیلی جذابن! یکی از این شهرها که در جنوب ایران واقع شده، شهر بندرگاهی دیلم هستش.

در کل بیشتر شهرهای جنوبی ایران چون نزدیک کشورهای عربی هستن، از رونق بازار و بازرگانی خوبی برخوردارن. بندر دیلم که تو ۲۰۰ کیلومتری شمال بوشهر قرار گرفته، یکی از همین شهر است که در کنار مناطق دیدنیش، ساحل های ماسه ای زیبا و طویل و مکانای تاریخی، بازار های بزرگ و متنوعی هم داره.

بندر دیلم سواحل خیلی قشنگی داره و در کنار اون ها رشته کوه هایی با ارتفاع کم قرار گرفتن که زیبایی خاصی رو به شهر داده. قدمت این شهر قدیمی هم ۲۳۰۰ سال هستش و توی یسری از منابع تاریخی و فرهنگی مثل صوره الارض ابن حوقل هم اسمش ذکر شده که خودش از نشونه های قدمت بالای بندر دیلمه؛ البته قدیما به این بندر، بندر مهروبان می گفتن و به این اسم شهرت داشته.

همونطور که انتظار میره، شغل بیشتر مردم دیلم صیادی و ماهیگیری هستش و شما هر موقع که برید می بینید یه عده سوار بر قایق یا کشتی به دل دریا می زنن تا ماهی صید کنن. همچنین کنار اسکله های شهر، شما تعداد زیادی از سکوهای نفتی و گازی رو می تونید مشاهده کنید و اگر آخرای روز دیلم رو دیده باشید، می دونید که غروب این بندر به همه این موارد یه زیبایی خاص و وصف نشدنی رو می بخشه.

خب از تاریخ بندر دیلم گفتیم، از اماکن تاریخیش هم بگیم دیگه! اگه یه روز به این شهر سفر کردید حتما از بندر حماد، پارک جنگلی عامری و قلعه آقا خان حصار هم دیدن کنید؛ در کنار اینا شهر تاریخی سی رو هم فراموش نکنید که از دوران ساسانیان توی این بندر به یادگار مونده. این مکان ها فاصله چندان زیادی هم از مرکز شهر ندارن و می تونید زود بهشون برسید.

و اما در آخر از غذاهای خوشمزه این شهر هم نباید غافل بشیم! شهرای جنوبی و بندری همیشه می تونن شکم شما رو با غذاهای دریایی لذیذ شگفت زده کنن؛ توی بندر دیلم هم می تونید انواعی از خوراک های دریایی رو نوش جان کنید که با طبخ خاص و منحصر به فردشون می تونن لذت وصف نشدنی رو به شما بدن. معمولا هم غذاهای بندری یکم چاشنی تندی داره که طعم غذا رو خاص تر می کنه!

تو روزای آخر سال که هوای شهرای شمالی خیلی سرده، برای تجربه یه هوای دلچسب و تجربه ای جدید، حتما به شهرای جنوبی هم سر بزنید و از اون ها نهایت استفاده رو ببرید.

 منبع: https://www.snapptrip.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول