راهنما
1401/01/09
باغ معروف در شهر شيراز

اگر بخواهیم پر جاذبه ترین شهرهای ایران را نام ببریم، بدون شک شیراز باید یکی از گزینه های ما باشد! شیراز در دل استان فارس به قدری دارای اماکن دیدنی، تاریخی، فرهنگی، طبیعی و گردشگری فراوان می باشد که برای لیست کردن آن ها باید یک کتاب نوشت. یکی از زیباترین اماکن شیراز و شاید ایران را می توان باغ ارم شیراز نام برد که دارای قدمتی قابل توجه نیز می باشد.

باغ ارم شیراز نمونه ای از یک باغ-کوشک بوده که وجود درختان مرکبات فراوان و خیابان های زیبا همراه سرو های با شکوه در اطراف آن بر زیبایی هایش افزوده اند. علاوه بر کوشک اصلی عهد قاجار که هسته اصلی ارم را تشکیل می دهد، سروناز های بلند و کهن را نیز باید جزو زیبایی های این باغ به شمار آورد.

 این باغ وسیع که مساحتی در حدود ۱۱۰ هزار متر مربع را شامل می شود در سال ۱۳۵۳ هجری خورشیدی به ثبت ملی ایران رسید. به دلیل اینکه سازنده اولیه این باغ مشخص نیست، از تاریخ ساخت آن هم اطلاعاتی موجود نمی باشد و معلوم نیست پی ریزی آن کی انجام شده است! در این مورد باید تنها به چند سفرنامه تاریخی اکتفا کرد که با توجه به آن ها می توان قدمت این باغ را به حدود قرن های ۱۰ و ۱۱ هجری قمری نسبت داد.

مورد دیگری که وجود دارد این است که ساخت این باغ را برای دوران سلجوقی می دانند چراکه در آن دوران، اتابک قراچه که حکمران فارس بود، اقدام به ساخت باغ تخت و چند باغ دیگر کرده بود که می توان این احتمال را داد باغ ارم نیز به فرمان او ساخته شده باشد.

باغ ارم در دوران آل اینجو و آل مظفر و گورکانیان نیز وجود داشته است؛ هر چند که اطلاعات زیادی راجع به آن وجود ندارد اما یکی غزلیات حافظ در این مورد سروده شده که از آن می توان برداشت کرد باغ ارم در اختیار آل اینجو نیز قرار داشته است.

 در آخر نیز به عمارت اصلی باغ ارم بپردازیم که می توان آن را در بخش غربی این مجموعه پیدا کرد و به نوعی زیباترین جذابیت این باغ محسوب می شود. معماری باغ ارم به گونه ای بوده که بازدیدکنندگان برای مشاهده این عمارت باید از طول باغ عبور کنند و می توان گفت به نوعی بهترین فرصت است که از تمام زیبایی های این باغ لذت ببرند.

برای تعریف و توصیف جذابیت های باغ ارم نیاز به چندین صفحه متن می باشد و نمی توان آن را در چند خط خلاصه کرد؛ دیدنی های این باغ چه از عمارت های آن گرفته تا پوشش گیاهی و آب جاری در دل آن، کتیبه ها و آثار باستانی و ... همگی را می توان از زیباترین تجربیات برای بازدیدکنندگان به شمار آورد که دل کندن از تماشای آن ساده نمی باشد.
بهار اگر گذرتان به شیراز افتاد حتما حتما حتما از این مکان پر از آرامش دیدن کنید و کمی حافظ بخوانید.

 منبع: https://www.kojaro.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول